Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PW2/415-0060/05/06
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PW2/415-0060/05/06
Data
2006.02.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
ogólne zasady opodatkowania
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest zobowiązany od dochodu uzyskanego z tytułu renty zagranicznej zapłacić podatek, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i w jaki sposób?


P O S TA N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DZ.U. z 2005r. NR 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.11.2005r. (uzupełnionego w dniu 17.01.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty inwalidzkiej przyznanej przez ubezpieczyciela niemieckiego -

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż została przyznana Panu niemiecka renta, w związku z wypadkiem przy pracy. Dołączona do wniosku z dnia 14.11.2005r. kserokopia decyzji wydanej dnia 18.07.2005r. przez Komisję rentową Land und Forstwirtschaftliche Berufsgenossenschaft Hessen,Rheinland - Pfalz und Saarland w Speyer (przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego z języka niemieckiego) sygnatura akt: 02643670 potwierdza fakt, iż od dnia 04.05.2003r. przyznano Panu rentę częściowa na czas nieokreślony zgodnie z §§56,62 ustęp 2 SGB VII, w związku z wypadkiem przy pracy jaki miał miejsce w dniu 27.06.2002r. Z uzasadnienia tej decyzji wynika, iż wypłata tej renty nastąpi za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych- Biuro Rent Zagranicznych w Warszawie.

Podatnik pyta czy w opisanej sytuacji jest zobowiązany od dochodu uzyskanego z tytułu renty zagranicznej zapłacić podatek, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i w jaki sposób, jeżeli zlecenie rentowe będzie realizowane za pośrednictwem banku.

Zdaniem podatnika otrzymana renta stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosownie do treści art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DZ.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl postanowień art.4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Tego typu umowa, zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec została podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku / DZ.U. NR 12 z 2005r., poz. 90 /.

Zgodnie z art.18 ust.1 i ust.6 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce) z drugiego Umawiającego się Państwa (z Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Polsce).

Określenie "renta" oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje takie płatności w zamian za spełnione świadczenie dające się wymierzyć w pieniądzu lub równoważniku pieniężnym.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż renta przyznana przez niemiecką instytucję ubezpieczeniową może być opodatkowana tylko w miejscu zamieszkania podatnika czyli w Polsce.

Polskie prawo podatkowe regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst DZ.U. z 2000r. NR 14, poz. 176 z późn.zm.).

Zgodnie z art. 9 ust.1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przyznana dla Pana przez Komisję rentową Land und Forstwirtschaftliche Berufsgenossenschaft Hessen,Rheinland - Pfalz und Saarland w Speyer renta częściowa stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdefiniowane w art.12 ust.7 tej ustawy zgodnie, z którym przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

Ponieważ postawione Panu do dyspozycji świadczenie w Banku PKO S.A., przesłane za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Biuro Rent Zagranicznych w Warszawie, stanowiące rentę częściową nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w art.21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zatem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tut. organ informuje, że odnośnie rent zagranicznych, jedynie w myśl art. 21 ust.1 pkt. 91 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione są od tego podatku wypłacone, za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia) mające charakter dodatków rodzinnych, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki.

Natomiast zgodnie z art.21 ust.1 pkt.74 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymywane z zagranicy:

  1. renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,
  2. kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,
  3. renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945

  4. - pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.

Zgodnie z art.35 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane: osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent.

Art.35 ust.3 w/wym ustawy stanowi, iż zaliczki, o których mowa w ust.1 pkt.1,2,4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art.32 ust.1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Zgodnie z art.32 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki, o których mowa w art.31, za miesiące od stycznia do grudnia, z zastrzeżeniem ust.1a, wynoszą:

  1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt.1 - 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  3. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 40% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Zgodnie z art.35 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust.3 zmniejsza się o kwotę, o której mowa w art.32 ust.3, jeżeli zaliczkę pobierają płatnicy określeni w ust.1 pkt.1,2,4 i 7, a podatnik przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie osiąga równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art.28 i 30, oraz w art.30a-30c.

Ponadto zgodnie z art.35 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust.1, obliczoną w sposób określony w ust.3-8, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art.27b ust.1 pkt.2 i ust.2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Stosownie do art.32 ust.1a ustawy o podatku dochodowym jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art.6 ust.4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu:

  1. dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, z wyjątkiem renty rodzinnej-zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej,
  2. dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego, drugiego lub trzeciego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali - zaliczki wynoszą:
  1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali- 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę, o której mowa w lit.a) - 30 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  3. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę trzeciego przedziału skali- 40 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Płatnicy, którym podatnik złożył oświadczenie wymienione w ust.1a, pobierają zaliczki według zasad określonych w ust.1a pkt.1 i 2, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie - art.32 ust.1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W razie faktycznej zmiany stanu upoważniającego do obniżki zaliczek lub utraty możliwości do opodatkowania dochodów zgodnie z art.6 podatnik jest zobowiązany poinformować o tym płatnika; w tym przypadku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przestał spełniać warunki do obniżki zaliczek, zaliczki są pobierane według zasad określonych w ust.1 - art.32 ust.1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art.38 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art.31 i art.33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust.2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji.

Zgodnie z art.39 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art.31, art.33 i art.35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art.3 ust.2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust.5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art.21 ust.1 1 pkt. 46 i 74.

W związku z wyżej powołanymi przepisami bank jako płatnik jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanej Panu renty zagranicznej.

Po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany będzie Pan do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru - PIT-36, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za rok podatkowy 2005 w terminie do 02.05.2006r.

Mając na uwadze powyżej przywołane przepisy prawne oraz stan faktyczny - postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj