Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-152/05
z 24 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-152/05
Data
2006.01.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
wspólność majątkowa
zeznanie wspólne
zniesienie


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków w sytuacji, gdy wspólność majątkowa nie istniała między małżonkami przez cały rok podatkowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 29.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości wspólnego rozliczenia małżonków w sytuacji, gdy wspólność majątkowa nie istniała między małżonkami przez cały rok podatkowy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 29.12.2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przez cały rok podatkowy 2005 Państwo pozostawali w związku małżeńskim. W 2006 roku zamierzają znieść ustrój rozdzielności majątkowej tj. przed złożeniem zeznania podatkowego za rok 2005.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy w opisanej sytuacji istnieje możliwość wspólnego rozliczenia dochodów na mocy art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).

Podatnik uważa, że w świetle powołanego przepisu spełnia warunki do wspólnego rozliczenia z małżonką, bowiem na dzień złożenia wniosku o wspólne rozliczenie za 2005 rok będzie istniała wspólność majątkowa a związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że od sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób ryczałtowy na zasadach określonych w tej ustawie.

Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Warunkiem umożliwiającym wspólne opodatkowanie małżonków jest niezaistnienie wyjątków przewidzianych w ustawie, które wyłączają łączne opodatkowanie. Wyjątki te przewidziane są w art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim sposób opodatkowania wspólnie z małżonkiem nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30C w/w ustawy lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami). Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, to małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie. Podobnie również małżeństwa, w których jeden z małżonków jest osobą duchowną (wyznania, które nie stosuje zasady celibatu, np. protestantyzm) opodatkowaną ryczałtem od przychodów osób duchownych z tytułu wykonywania funkcji duszpasterskich, nie będą mogły skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania.

Powołany przepis formułuje zatem następujące warunki wspólnego rozliczenia małżonków w 2005 r. :

  • podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  • istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, którego dotyczy rozliczenie,
  • nieosiąganie przez któregokolwiek małżonków dochodów opodatkowanych 19%, tzw. liniowym podatkiem dochodowym oraz dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w odrębnej ustawie;
  • wyrażenie wniosku we wspólnym zeznaniu rocznym.

Dlatego też dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2005 r. konieczne było zarówno pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i istnienie wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej) w tym okresie, nie zaś w dowolnym momencie roku podatkowego, czy też po jego zakończeniu w chwili składania zeznania podatkowego. Przywilej wspólnego opodatkowania małżonków jest zatem wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj