Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15PO-I-415/4MM06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15PO-I-415/4MM06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
następstwo prawne
obowiązek składania deklaracji
zaliczka na podatek



P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.04.2006r. / data wpływu do tut. Urzędu 27.04.2006r./ w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik w dniu 27.04.2006r. zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

� czy jako następca prawny zmarłej żony ma obowiązek sporządzić i złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-4 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat za marzec 2006r. oraz wpłacić należny podatek ?

Zdaniem wymienionego nie jest on obowiązany po śmierci żony jako następca prawny do złożenia przedmiotowej deklaracji i uiszczenia należnego podatku za miesiąc marzec 2006r.

Ze stanu faktycznego wynika, że 17.03.2006r. zmarła żona Wnioskodawcy. Do chwili śmierci prowadziła działalność gospodarczą. Podatnik kontynuuje działalność gospodarczą po zmarłej żonie i dokonał w marcu wypłat wynagrodzeń zatrudnionym przez żonę pracownikom.

Zgodnie z art. 23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. Z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje sie on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy z zatrudnionymi przez poprzednika pracownikami, wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika, zatem bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejęciem zakładu pracy, m.in. związane z wypłatą wynagrodzeń pracownikom.

Jeżeli zakład pracy przejmują spadkobiercy, następuje także sukcesja praw i obowiązków należących do sfery prawa podatkowego.

W zakresie wykonania obowiązków płatnika ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w art. 31 i art. 38 ust. 1 nakłada na osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej obowiązek obliczania, pobierania i przekazywania na rachunek organu podatkowego w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych podmiotów przychody.

Wpłacając zaliczki płatnik jest zobowiązany przesłać równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4).

Z chwilą śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (sprawującej funkcję płatnika) odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe przejmują spadkobiercy. Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy określona została w ustawie z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), w art. 97-106 i oparta jest na przepisach kodeksu cywilnego o przejęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Z § 2 powołanego artykułu wynika, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Jednocześnie w myśl § 3 przepis § 2 stosuje się odpowiednio do praw i obowiązków z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika.

W związku z powyższym, w oparciu o opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy, należy stwierdzić, iż stosunek pracy z pracownikami zatrudnionymi przez spadkodawcę nie ustał, a tym samym nie ustał obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zatem spadkobierca kontynuujący działalność jest obowiązany do naliczenia, pobrania i przekazania na rachunek Urzędu zaliczek na podatek dochodowy od wypłat dokonanych pracownikom oraz do sporządzenia i przesłania równocześnie deklaracji PIT-4 - już we własnym imieniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj