Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-36/HM/06
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-36/HM/06
Data
2006.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działalność zwolniona od opodatkowania
podatek naliczony
zakup


Pytanie podatnika
Możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością zwolnioną od podatku.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dna 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 21.07.2006 r. znak III-731/2006 uzupełnionego pismem z dnia 2.08.2006 r. znak: III-741/2006 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 21.07.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Ośrodek szkolno-wychowawczy jest jednostką budżetową. Podstawową - statutową jego działalnością jest działalność edukacyjna zwolniona z VAT. Działalność edukacyjna jest finansowana z subwencji oświatowej otrzymywanej z Urzędu Miasta. Środki z subwencji wpływają na odrębne konto budżetowe, z którego finansowane jest utrzymanie placówki, tj. szkoły, internatu, stołówki, basenu, sali gimnastycznej, wynagrodzenie pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, a także usługi materialne i niematerialne. Oprócz działalności podstawowej (edukacyjnej) Ośrodek prowadzi bardzo małą działalność uboczną w zakresie wynajmu sali gimnastycznej, basenu oraz sal lekcyjnych, od której odprowadza podatek VAT. W tym zakresie nie korzysta z częściowego odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Pismem z dnia 2.08.2006 r. Jednostka uzupełnia stan faktyczny podając, że ośrodek szkolno-wychowawczy przystąpił do realizacji programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej" w ramach którego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje zakup sprzętu i wyposażenia dla potrzeb dzieci i młodzieży przebywającej w ośrodku. Ponadto stwierdza, że zakupiony sprzęt związany jest z działalnością edukacyjną-statutową, która jest przedmiotowo zwolniona z podatku VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości odliczenia podatku naliczonego od przedmiotowych zakupów. Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przeznaczenie zakupu znane jest już w momencie jego dokonywania, to opierając się na art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zakup ww. towarów nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę. Podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści tego przepisu wynika, iż:

    - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikowi,
    - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego może skorzystać lub nie,
    - prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny, dla ustalenia i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest dokonanie w szczególności analizy pod katem istnienia związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Podstawową działalnością Podatnika jest działalność edukacyjna, która na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Mianowicie w załączniku nr 4 do ustawy stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, pod poz. 7 wymienione zostały "Usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że zakup sprzętu związany jest wyłącznie z działalnością edukacyjną przedmiotowo zwolnioną z podatku VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu stwierdza, iż Jednostce nie przysługuje prawo do rozliczenia (odzyskania) na gruncie ustawy o podatku VAT kwot podatku naliczonego zawartego w zakupach sprzętu i wyposażenia finansowanego częściowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj