Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
PP/443-25/44653-48/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/44653-48/06
Data
2006.08.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
marża
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy sposobu obliczania marży będącej podstawą opodatkowania usług turystycznych w sytuacji gdy czy w skład ceny nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty wchodzą faktury za noclegi i wyżywienie, wystawione przez firmy zagraniczne


Pan ..... świadczy usługi w zakresie turystyki, dla których podstawą opodatkowania jest kwota marży pomniejszona o kwotę podatku należnego. W związku ze świadczonymi usługami turystycznymi podatnik nabywa m.in. usługi za noclegi i wyżywienie na podstawie faktur wystawionych przez firmy mające siedzibę na terenie Republiki Czeskiej.

Wątpliwości podatnika budzi-czy w skład ceny nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty wchodzą faktury za noclegi i wyżywienie, wystawione przez firmy mające siedzibę na terenie Republiki Czeskiej.

Zdaniem Strony art. 119 § 3 ustawy o podatku VAT określa, który podatnik ma prawo rozliczyć się procedurą marży. Nie ma ograniczeń co do podatników, od których nabywa usługę, poza tym, że musi to być usługa dla bezpośredniej korzyści turysty. Podatnik uważa iż faktury od podatników czeskich mogą brać udział w określeniu wysokości marży.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego i stanowiska Stronyw tym stanie faktycznym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) marża stanowiąca podstawę opodatkowania jest różnicą między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przy czym przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Z treści powyższego artykułu nie wynika wprost, że wyliczenie marży ma być dokonane na podstawie wydatków udokumentowanych fakturami VAT, a zapis, iż dotyczy to usług nabytych od innych podatników nie oznacza, że muszą to być podatnicy podatku od towarów i usług (mogą to być zatem także podatnicy zwolnieni z tego podatku lub podmioty zagraniczne ).

Reasumując: faktury od podatników zagranicznych dotyczące zakupu usług dla bezpośredniej korzyści turysty mogą brać udział w określaniu wysokości marży.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj