Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-93/06/IJ-64244
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-93/06/IJ-64244
Data
2006.10.03



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
fakturowanie
nabywca
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej terminu potrącania podatku naliczonego z faktury wystawionej przez nabywcę w trybie § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.).


Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Jednostka zamierza zawrzeć z niektórymi dostawcami krajowymi i z terytorium UE umowy w zakresie tzw. samofakturowania dla zakupów dokonywanych w trybie „zwykłym” oraz w systemie call-off stock. Zakupy w trybie „zwykłym” oznaczają transakcje, gdzie prawem do rozporządzania towarem jak właściciel Spółka będzie dysponowała w momencie jego dostawy do swojego magazynu lub pobrania towaru z magazynu sprzedawcy – to zależnie od warunków dostawy. Natomiast przy zakupach w systemie call-off stock dostarczane do magazynów towary pozostają własnością dostawców aż do momentu ich pobrania do produkcji/zużycia, kiedy to prawo do dysponowania towarem jak właściciel przejdzie na Spółkę.

Jednostka wskazuje na wątpliwości co do terminu potrącania podatku naliczonego z faktury wystawionej przez nabywcę. Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 10 ustawy o podatku VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w następnym okresie, jeśli nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 86 ust. 10 pkt 2-5 i ust. 12. W przypadku samofakturowania, nabywca posiada fakturę już w momencie jej wystawienia, zatem biorąc pod uwagę brzmienie przepisów art. 86 ustawy o podatku VAT, w momencie jej wystawienia nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wystawionej w imieniu dostawcy fakturze. Ta sama zasada dotyczy faktur korygujących. Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku data otrzymania zaakceptowanego przez dostawcę oryginału faktury VAT.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedstawionej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX cytowanej na wstępie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach ust. 1 art. 86 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca umożliwił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Jedno z takich ograniczeń wskazano w art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę nie stanowią one podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Cytowany powyżej przepis stosuje się odpowiednio do duplikatów faktur (art. 88 ust. 3b ustawy).

Nie można zgodzić się z twierdzeniem Podatnika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wystawionej w imieniu dostawcy fakturze nabywa z chwilą wystawienia faktury, bowiem z art. 88 ust. 3a pkt 5 wynika wprost, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury wystawione przez nabywcę, które nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego.

Podstawę do obniżenia stanowią dopiero faktury potwierdzone przez dostawcę.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku. .

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj