Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-3/4111-24/415/05/06
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-3/4111-24/415/05/06
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
dochód z najmu
obowiązek podatkowy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy małżonek podatnika osiągającego dochody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych ma prawo swoje przychody z najmu opodatkować w formie ryczałtu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz..U. Nr 8, poz. 60 z 2005r./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodu z tyt. najmu nieruchomości stanowiącej wspólną własność małżonków ryczałtem przez męża w przypadku gdy żona swój udział opodatkowuje na zasadach ogólnych,

stwierdzam, że:

Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.12.2005r. Podatnicy zwrócili się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Małżonkowie posiadają majątek wspólny oraz majątek odrębny. Żona osiąga dochody z tytułu najmu udziałów w nieruchomości stanowiącej jej majątek odrębny, które opodatkowuje na zasadach ogólnych. Natomiast mąż uzyskuje dochody z najmu udziałów w nieruchomości nabytej przez małżonków na zasadzie wspólności ustawowej. Mąż nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym małżonkowi pytają, czy mąż ma prawo przychód uzyskany w swoim udziale z najmu nieruchomości stanowiącej ich majątek wspólny opodatkować ryczałtem. Podatnicy zajmując własne stanowisko w sprawie podają, że mąż ma prawo do opodatkowania uzyskanego w swojej części przychodu z najmu ryczałtem.

Zgodnie z treścią art. 9a ust.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ dochody osiągane przez podatnika ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 6 (najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa, oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Natomiast art.6 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń z tyt. umowy najmu podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze. Stosownie do postanowień zawartych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a) cytowanej wyżej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów do kwoty stanowiącej 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów. Jak wynika z art. 5 i 6 cytowanego wyżej art. 12 przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust.1a (najem) wyżej cytowanej ustawy.

Warunkiem skorzystania z prawa opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem, stosownie do treści art. 9 wyżej cytowanej ustawy, jest złożenie przez podatnika pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy nie później niż w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą (najem) w trakcie roku podatkowego - od dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność (najem) opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Reasumując powyższe, możliwa jest również sytuacja, w której każdy z małżonków dokonuje opodatkowania części dochodu z najmu, a jednocześnie każde z nich robi to w inny sposób, tj albo na zasadach ogólnych albo w formie podatku zryczałtowanego. Zatem, przysługuje Panu prawo opodatkowania swojej części przychodu uzyskanego z tyt. najmu nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pod warunkiem, że złoży Pan na te okoliczność oświadczenie w terminie do dnia 20 stycznia 2006 roku. Jednocześnie nadmienia się, że kwota stanowiąca równowartość 4000 euro w 2006r. wynosi 15.666,40 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj