Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/128/PDI-423/10-3/2006
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/128/PDI-423/10-3/2006
Data
2006.10.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
łączenie spółek przez przejęcie
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
Czy po stronie Spółki przejmującej po połączeniu wystąpi prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółki przejmowane w okresie poprzedzającym połączenie, w szczególności gdyby:
a) spółka ze stratą była spółką przejmującą,
b) albo spółką ze stratą była spółką przejmowaną?


Z treści wniosku wynika, że Spółka planuje połączenie z innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tzn. łączenia przez przejęcie. W planowanym procesie Spółka będzie spółką przejmującą. Całość majątku spółek przejmowanych zostanie przeniesiona na Spółkę, za udziały, które Spółka przejmująca wyda wspólnikom spółek przejmowanych. Połączenie spółek nie spowoduje powstania nowego podmiotu, lecz zachodzić będzie kontynuacja podmiotów przejmowanych przez podmiot przejmujący.

Zdaniem Spółki, zgodnie z ogólną zasadą wskazaną w art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna łącząca się przez przejęcie innych osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek, Spółce przejmującej przysługuje prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółki przejmowane w okresie poprzedzającym łączenie. Spółka stoi również na stanowisku, że w związku z zasadą kontynuacji, odliczenie strat podatkowych będzie możliwe niezależnie od tego, czy strata podatkowa powstałaby w spółce przejmowanej, czy też spółce przejmującej.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Artykuł 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawiera katalog wyłączeń z uprawnienia do rozliczania straty podatkowej. Zakaz odliczania strat dotyczy zgodnie z art. 7 ust. 4 w związku z art. 7 ust. 3 pkt 4 m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Możliwość uwzględnienia straty tych podmiotów przez jednostkę powstałą w wyniku przekształcenia została wyłączona zarówno przy ustalaniu własnej straty (w celu jej powiększenia) jak i przy ustaleniu własnego dochodu tej jednostki (w celu jego obniżenia).

Wobec powyższego, Wnioskujący jako Spółka przejmująca przy ustalaniu swojego dochodu nie będzie mógł uwzględniać nierozliczonych strat podatkowych spółki przejmowanej, poniesionych w latach poprzedzających rok połączenia. Zgodnie bowiem z obowiązującą w polskim prawie podatkowym zasadą, prawo do podatkowego rozliczania straty ma wyłącznie podatnik, który stratę taką poniósł. W momencie przejęcia majątku spółki przez inny podmiot przestaje ona odrębnie funkcjonować, wobec czego dalsze korzystanie z odliczeń niewykorzystanych strat traci swoją rację bytu. Dochody jak i straty osób prawnych ustala się bez uwzględniania "cudzej" straty podatkowej.

Z brzmienia cytowanych przepisów nie wynika natomiast zakaz rozliczania przez Spółkę przejmującą po połączeniu spółek, strat poniesionych w latach poprzednich (tj. poprzedzających rok połączenia) przez nią samą. Zachowuje ona bowiem swój byt prawny po połączeniu. Podatnik zatem posiada prawo do podatkowego rozliczenia osiągniętych przez siebie strat w oparciu o zasady przewidziane w przepisie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj