Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
og-005/128/PDI-423/10-1/2006
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
og-005/128/PDI-423/10-1/2006
Data
2006.10.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
łączenie spółek przez przejęcie


Pytanie podatnika
Czy Spółka przejmująca po połączeniu jest uprawniona do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem zasad amortyzacji stosowanych przez Spółki przejmowane ?


Z treści wniosku wynika, że Spółka planuje połączenie z innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tzn. łączenia przez przejęcie. W planowanym procesie Spółka będzie spółką przejmującą. Całość majątku spółek przejmowanych zostanie przeniesiona na Spółkę, za udziały, które Spółka przejmująca wyda wspólnikom spółek przejmowanych. Połączenie spółek nie spowoduje powstania nowego podmiotu, lecz zachodzić będzie kontynuacja podmiotów przejmowanych przez podmiot przejmujący.

Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 494 § 1 Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Zdaniem Spółki, wobec istnienia wyraźnych zapisów art. 16 g ust. 9 i art. 16 h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka przejmująca jest uprawniona do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowych zasad amortyzacji stosowanych przez spółki przejmowane. Odpisów dokonuje się od wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonych przez spółki przejmowane.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

W przypadku połączenia spółek kapitałowych występuje zasada ciągłości amortyzacji podatkowej. Wynika to jednoznacznie z art. 16 h ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nakazującego, aby podmioty powstałe z połączenia innych podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tego zdarzenia, dokonywały odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowały metodę amortyzacji, przyjętą przez podmioty łączące się.

Regulacje dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawiera art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stwierdza on, iż w razie połączenia się podmiotów na podstawie odrębnych przepisów, którymi w rozpatrywanym zakresie, są odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu połączonego, czyli spółek, wchodzących ze sobą w relację połączenia.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj