Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI/415-39/06
z 11 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-39/06
Data
2006.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
diety
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)


Pytanie podatnika
Czy diety i inne należności wypłacane kierowcom w transporcie krajowym i międzynarodowym z tytułu wykonywania podróży służbowych podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 14.09.2006 r. podatnik wystąpił o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. W związku z prowadzoną działalnością zatrudnia kierowców-mechaników w oparciu o umowę o prace. W umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy określono siedzibę firmy. Kierowcy każdorazowo otrzymują polecenie wyjazdu służbowego, w którym określone jest miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży oraz termin wykonania zadania. Kierowcy wykonują zadania na różnych trasach w zależności od zlecenia klienta. Z tytułu wykonywanych podróży poza granice kraju kierowcy otrzymują diety i zwrot kosztów noclegów zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) i poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991). Zdaniem podatnika powyższe należności korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 21 ust. pkt. 16 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami. Tymi odrębnymi przepisami są wymienione przez podatnika i przywołane wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. Tak ustalone wartości diet i innych należności z tytułu podróży służbowej pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zagadnienie dotyczące kwestii podróży służbowych uregulowane zostały w przepisach prawa pracy. Zatem prawo do otrzymania przez pracownika świadczeń z tytułu podróży służbowej powinno wynikać z tych przepisów, a ich interpretacja nie należy do właściwości organów podatkowych. Stwierdzić bowiem należy, że organy podatkowe wydają interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie przepisów prawa podatkowego, którymi w świetle art. 3 pkt. 2 Ordynacji podatkowej są przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Jednakże w sytuacji, gdy na podstawie przepisów prawa pracy pracownikom przysługują diety i inne należności z tytułu podróży służbowej, wartość tych świadczeń będzie zwolniona z opodatkowania na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt. 16 b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uznać zatem należy, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj