Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
BP/423-0003/06
z 18 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/423-0003/06
Data
2006.07.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
dzierżawa
przychody z innych źródeł
sprzedaż
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1). Czy przychody z dzierżawy gruntów rolnych mieszczą się w kategorii przychodów z działalności rolniczej?
2). Czy przychody z działalności pozarolniczej, tj. sprzedaży maszyn i materiałów na działalność rolniczą nabywcy korzystają ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
3). Czy przychody ze sprzedaży zasiewów ozimych będą mieścić się w kategorii przychodów z działalności rolniczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. z dn.29.05.2006r. (data wpływu 29.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów z dzierżawy nieruchomości z przeznaczeniem na cele rolnicze, sprzedaży ruchomości z przeznaczeniem na cele rolnicze oraz sprzedaży zasiewów

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 29.05.2006r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka posiada grunty rolne, na których prowadziła działalność rolniczą - uprawę zbóż. Spółka dokonała następujących transakcji:

  • Umową dzierżawy z dn.04.04.2006r. wydzierżawiła nieruchomości (grunty rolne) wraz z budynkami i budowlami oraz ruchomościami - z przeznaczeniem na cele rolnicze
  • Umową sprzedaży z dn.04.04.2006r. Akt Notarialny sprzedała maszyny i sprzęt rolniczy z przeznaczeniem na cele rolnicze
  • Umową sprzedaży z dn.04.04.2006r. Akt Notarialny sprzedała zasiewy (pszenicę, rzepak, żyto).

Zdaniem Spółki:

  1. przychody, które osiągnie z dzierżawy będą mieścić się w kategorii przychodów z działalności rolniczej i nie będą podlegać opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie wyłączeń art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  2. przychody z działalności pozarolniczej, które osiągnie w związku ze sprzedażą ruchomości (maszyn i materiałów) na działalność rolniczą dla nowego dzierżawcy będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e, gdyż przychody z działalności rolniczej osiągnięte w 2005r. przekraczają 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności
  3. przychody, które osiągnie z tytułu sprzedaży zasiewów ozimych będą mieścić się w kategorii przychodów z działalności rolniczej i nie będą podlegać opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie wyłączeń art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza, co następuje:

Ad. 1

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

Warunki jakie powinna spełniać prowadzona działalność, aby mogła być traktowana, w świetle ustawy jako działalność rolnicza określone zostały w art. 2 ust.2 ustawy. Na podstawie tego przepisu działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: 1 miesiąc - w przypadku roślin, 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek, 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt licząc od dnia nabycia.

Powyższe oznacza, że przychody osiągnięte z dzierżawy nieruchomości (wraz z budynkami i budowlami) oraz ruchomości, nie mieszczą się w kategorii przychodów z działalności rolniczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, fakt wydzierżawienia przez Spółkę nieruchomości z przeznaczeniem na cele rolnicze nowego dzierżawcy nie jest czynnikiem, który mógłby wpłynąć na potraktowanie uzyskanych przychodów z tytułu dzierżawy jako przychodów z działalności rolniczej, podlegającej wyłączeniu na podstawie cyt. art. 2 ust. 1 pkt 1.

Ad. 2

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust.2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności, udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Wymienione zwolnienie stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Zwolnienie to, stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy.

Podatnik sprzedał ruchomości (maszyny i urządzenia rolnicze) z przeznaczeniem na działalność rolniczą nabywcy, jednak nie wskazał na jaki cel przeznaczy(-ł) osiągnięty z tego tytułu dochód. Zwolnienie o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e dotyczy sytuacji, gdy Spółka uzyska przychód z działalności pozarolniczej (w tym przypadku ze sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych) i osiągnięty z tego tytułu dochód przeznaczy na działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy - przy spełnieniu wymaganego w ustawie udziału przychodu z działalności rolniczej w ogólnym przychodzie osiągniętym w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Tylko w takiej sytuacji powyższy dochód będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Ad. 3

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy przychody z działalności rolniczej zwolnione są przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych.

Osiągnięte przez Spółkę przychody ze sprzedaży "zasiewów ozimych" kwalifikują się do przychodów pochodzących z działalności rolniczej i w związku z tym korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj