Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PO/436-0007/06
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-0007/06
Data
2006.09.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
strata
umowa spółki
zyski


Pytanie podatnika
Czy pokrycie zyskiem netto straty z lat poprzednich skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego z tytułu m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych?


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Firma XX w roku 2004 poniosła stratę, zaś w roku 2005 zysk.Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników postanowiono pokryć zyskiem netto roku 2005 część straty 2004 roku.

Własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem podatnika „taka czynność polegająca na pokryciu zyskiem netto, czyli opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, straty z lat poprzednich, nie stanowi podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ponieważ nie nastąpiła wypłata zysku netto wspólnikom, brak podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pokrycie straty zyskiem netto nie jest podwyższeniem kapitału ani też dopłatą, więc podatek od czynności cywilnoprawnych również nie występuje”.

Ocena prawna:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.). Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę. Ustawodawca w postanowieniach art. 1 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy użył zwrotu, który przesądza o tym, że został skonstruowany zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu omawianym podatkiem. Użyty w treści tego przepisu wyraz „następujące” wyraźnie wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały w nim wymienione.
Według art. 1 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1 tego przepisu, ale tylko wtedy, gdy takie zmiany powodują podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.
Obciążeniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. zmiany umowy spółki polegające na podwyższeniu wkładów niezależnie od tego, czy wspólnicy dokonali zmiany na piśmie, czy zmiana wynika z dokonanych przez nich czynności faktycznych.
Podstawa opodatkowania jest jednym z elementów konstrukcyjnych podatku. Wyraża ona ilościowe lub wartościowe ujęcie przedmiotu opodatkowania w kategoriach ogólnych i abstrakcyjnych. Wielkość podstawy opodatkowania jest wyznaczana sytuacją faktyczną lub prawną, z którą łączy się powstanie obowiązku podatkowego.
Z treści przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy wynika, że obowiązkowi podatkowemu poddano zmiany umów o charakterze przedmiotowym, a ich skutki w prawie podatkowym są wywoływane dopiero w przypadku podwyższenia podstawy opodatkowania.
W art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych szczegółowo określono, co należy uważać za zmianę umowy spółki. Przypadki te określono w sposób wyczerpujący z uwzględnieniem poszczególnych kategorii spółek. Zatem inne zmiany umowy spółki, nie wymienione w w/w przepisie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
W katalogu zmian umowy spółki zastosowano kryterium „zwiększenia majątku (kapitału) spółki” jako kryterium uzasadniające obciążenie omawianym podatkiem dokonanej zmiany. Ustawodawca jako przyczynę zwiększenia majątku (kapitału) spółki wskazuje wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty.
Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego organ podatkowy podziela stanowisko przedstawione we wniosku, iż pokrycie zyskiem netto straty z lat poprzednich, jako nie wymienione w art. 1 ust. 3, nie stanowi zmiany umowy spółki, a zatem nie skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 14 „a” § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj