Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US-31/PWI/4400/561/II/06/IN
z 8 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-31/PWI/4400/561/II/06/IN
Data
2006.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
spis z natury
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w związku ze śmiercią wspólnika w lutym 2005r. nastąpiła likwidacja dwuosobowej Spółki cywilnej. Z chwilą rozwiązania firma posiadała zobowiązania finansowe wobec m.in. hurtowni, w których zaopatrywała się w towar oraz na stanie pozostał towar zakupiony przed śmiercią wspólnika. Pozostały towar został uwzględniony w remanencie likwidacyjnym. Wątpliwości Pana – pozostałego wspólnika i jednocześnie prowadzącego indywidualnie działalność gospodarczą o takim samym charakterze jak zlikwidowana spółka budzi fakt, czy w związku z istniejącymi na dzień rozwiązania spółki zobowiązaniami ma on możliwość spłaty części długu poprzez odsprzedaż pozostałego towaru wystawiając fakturę VAT.


ODPOWIEDŹ

Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 3 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary, o których mowa w art.14.

Zgodnie z art. 14 ust.5 w związku z ust.1 w/w ustawy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej “spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 14 ust. 6 powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14. dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W myśl art.14 ust.7 w/w ustawy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust.1 pkt 1, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust.6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art.29 ust.10.

Z treści pisma wynika, iż likwidacja dwuosobowej spółki cywilnej nastąpiła w lutym 2005r. w związku z czym dostawa towarów objęta spisem z natury po upływie 12 miesięcy od dnia sporządzenia tego spisu nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W myśl art.15 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z brzmieniem § 8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami “FAKTURA VAT”.Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać zgodnie z § 9 w/w rozporządzenia m.in. stawki podatku.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie stwierdzić należy, iż dokonana przez Pana jako byłego wspólnika i jednocześnie osobę prowadzącą indywidualnie działalność gospodarczą odsprzedaż pozostałego towaru winna być udokumentowana fakturą VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj