Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-156/06/02/RL
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-156/06/02/RL
Data
2006.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
inwestycje w środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
czy wydatki można zaliczyć do kosztów, gdyż po otrzymaniu dofinansowania dokona się wydzielenia z odpisów amortyzacyjnych tej części, która odpowiada dofinansowaniu i nie będzie jej wpisywał do kosztów uzyskania przychodu.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać Panu X pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oceniając stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pan X prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą od 04.10.2004r w zakresie usług weterynaryjnych, sprzedaży detalicznej artykułów nie żywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach gdzie indziej nie sklasyfikowanych (pasze) – opodatkowaną na zasadach ogólnych. Dla potrzeb podatku dochodowego prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Podatnik w 2006 roku rozpoczął budowę lecznicy weterynaryjnej i magazynu. Realizacja inwestycji ma na celu rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, podjęcie dodatkowej działalności w celu tworzenia alternatywnych źródeł dochodów, ułatwienie rolnikom oraz pozostałym mieszkańcom dostępu do usług oraz zwiększenie dochodów w gospodarstwie wiejskim. Na powyższą inwestycję Pan X uzyskał kredyt w wysokości 250.000,00zł oraz złożył wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie o pomoc w wysokości 100.000,00zł w dofinansowaniu realizacji projektu. W dniu 27.06.2006r.została podpisana umowa o dofinansowanie projektu z w/w Agencją w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 – 2006” , stanowiąca załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 03.09.2004r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 – 2006” (Dz.U. Nr 197, poz.1032).Napisanie wniosku o dofinansowanie i przygotowanie niezbędnej dokumentacji (t.j. sporządzenie biznesplanu i wypełnienie potrzebnych załączników) Pan X zlecił wyspecjalizowanej firmie. Za sporządzenie całej dokumentacji firma ta pobrała opłatę i wystawiła fakturę VAT, której wartość netto Podatnik zaliczył do kosztów budowy środka trwałego. Podatnik nie uzyskał jeszcze środków na dofinansowanie projektu z Agencji, a poniesione koszty zakupu materiałów i usług zaliczył do kosztów inwestycji. Pan X wyjaśnia, iż dopóki nie uzyska tych środków będzie dokonywał całość odpisów amortyzacyjnych zaliczając do kosztów uzyskania przychodów. Od okresu, w którym dostanie dofinansowanie od Agencji zastosuje wyłączenie odpisów z kosztów.

Przedmiot interpretacji: W świetle powyższych faktów Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy poniesione koszty realizacji inwestycji budowy lecznicy weterynaryjnej i magazynu oraz wartość netto z faktury VAT wystawionej za przygotowanie wniosku może zaliczyć do kosztów inwestycji.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Pana X powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów, gdyż po otrzymaniu dofinansowania dokona wydzielenia z odpisów amortyzacyjnych tej części, która odpowiada dofinansowaniu i nie będzie jej wpisywał do kosztów uzyskania przychodu.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Przepisy prawa podatkowego wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki o charakterze inwestycyjnym. Tego rodzaju wydatki należy rozliczać sukcesywnie, w miarę zużywania się składnika majątku (art.22 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu, kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art.22a-22o, z uwzględnieniem art.23. Zgodnie z definicją zawartą w art.22a ust.1w/w ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt1 (umowy leasingu) zwane środkami trwałymi.

W związku z powyższym poszczególne wydatki inwestycyjne ponoszone przez Pana w trakcie trwania budowy lecznicy weterynaryjnej i magazynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w czasie ich ponoszenia. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego, spełnieniu warunków określonych dla uznania składnika majątkowego za środek trwały oraz określeniu wartości początkowej należy wprowadzić środek trwały do ewidencji. Środki trwałe wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Wówczas odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Dokonuje się ich od wartości początkowej wprowadzonych do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, zastrzeżeniem art.22k, w równych ratach co miesiąc, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość przyjęto do używania, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Zgodnie z art.22g w/cyt. ustawy za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia natomiast uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że starając się o przyznanie dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zlecił Pan opracowanie dokumentacji wyspecjalizowanej firmie. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 27.06.2006r., jednakże środków na dofinansowanie Podatnik jeszcze nie otrzymał.

Należy uznać, iż wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie, pokryte ze środków własnych (nie sfinansowanych dotacją) stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Wynika to z generalnej klauzuli wyrażonej w art.22 ust.2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do której kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 w/w. ustawy. Zwrot „ w celu” użyty w tych przepisach oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. W przypadku wydatków związanych z uzyskaniem środków finansowych na nabycie środka trwałego, wydatki te mają pośredni wpływ na przychody, bowiem przychód będzie uzyskiwany dopiero z wykorzystaniem tego środka. Wydatki finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy, poniesione w celu uzyskania środków na nabycie środka trwałego (nie sfinansowane dotacją), pozostają w związku ze źródłem uzyskania przychodów, jakim jest działalność gospodarczą. Tym samym podlegają zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodów z tego źródła.Reasumując - koszt poniesiony za przygotowanie wniosku o dofinansowanie nie będzie zwiększał wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie. Należy go zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj