Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-64-3-GK/06
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64-3-GK/06
Data
2006.09.28



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
księgi podatkowe
księgowanie
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
usługi o charakterze niematerialnym
wartość dodana


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 02 sierpnia 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 02 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07 sierpnia 2006r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła ze swoim kontrahentem z siedzibą na terytorium Niemiec umowę o świadczenie usług. Usługa ma charakter kompleksowy i obejmuje swoim zakresem:

  • wystawianie dokumentów księgowych,
  • merytoryczna kontrola faktur,
  • elektroniczna archiwizacja dowodów księgowych,
  • kontrola otwartych kont księgowych,
  • wyjaśnianie rozbieżności,
  • kontrola prawidłowości dokonywanych płatności,
  • blokowanie lub odblokowywanie możliwości obrotu z klientem,
  • wysyłanie upomnień do zapłaty.

Kontrahent Spółki jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. W odpowiedzi na pismo Spółki Urząd Statystyczny w Łodzi zakwalifikował przedmiotową usługę w grupowaniu 74.12.20-00.00 "Usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych", zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Spółka zadała pytanie czy świadczenie przedmiotowej usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii Podatnika świadczenie ww. usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jedynie usługi świadczone na terytorium kraju.

Dla ustalenia miejsca opodatkowania (świadczenia) wykonywanych usług niezbędnym jest sięgnięcie do Działu V ustawy, Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług". Zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Jednocześnie zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy, przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1). Z przytoczonych zapisów wynika, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) usług księgowych jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Z uwagi na brzmienie art. 8 ust. 3 ustawy, który stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych, oraz z uwagi na fakt, iż właściwy urząd statystyczny zakwalifikował przedmiotowe usługi do usług w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych w przypadku Spółki miejscem opodatkowania świadczenia tych usług jest terytorium Niemiec. Powyższe powoduje, iż usługi wskazane przez Spółkę (Usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych) w przedstawionym stanie faktycznym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj