Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/7/12/06
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/7/12/06
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy wypłata na podstawie art. 66 ustawy z dnia 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) równoważnika pieniężnego przysługującego w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie oraz z tytułu przedłużenia okresu używalności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego na rzecz żołnierzy pozostających w stosunku służbowym, jak i na rzecz żołnierzy, których ze służby zwolniono, a którym wypłacono świadczenia za czas pełnienia służby podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku jednostki wojskowej z dnia 5.04.2006 r. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko przedstawione w sprawie za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 6.04.2006 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek jednostki wojskowej (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek spełnia wymogi, określone w art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, iż na podstawie art. 66 ustawy z dnia 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) dokonuje ona na rzecz żołnierzy zawodowych wypłaty równoważnika pieniężnego przysługującego w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie oraz z tytułu przedłużenia okresu używalności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego. Równoważnik ten wypłacany jest żołnierzom zawodowym w czasie trwania służby oraz po jej zakończeniu, w tym przypadku dotyczy okresu pełnienia służby i jest wypłacany proporcjonalnie do okresu jej pełnienia. Płatnik zwrócił się do tut. organu o wyjaśnienie, czy wypłata ww. świadczenia na rzecz żołnierzy pozostających w stosunku służbowym, jak i na rzecz żołnierzy, których ze służby zwolniono, a którym wypłacono świadczenia za czas pełnienia służby podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednostka uważa, że ww. świadczenia nie podlegają opodatkowania i korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 10 przywołanej w sentencji postanowienia ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. W myśl art. 12 ust. 4 tej ustawy za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Jak wynika z art. 66 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierze zawodowi otrzymują umundurowanie, wyekwipowanie i uzbrojenie albo równoważnik pieniężny w zamian za te należności. Wypłata równoważnika następuje na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25.06.2004 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie (Dz. U. Nr 153, poz. 1615 ze zm.). W myśl § 1 tego rozporządzenia żołnierzowi zawodowemu, któremu nie wydano w naturze przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, przyznaje się równoważnik pieniężny w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że żołnierze zawodowi pozostający z jednostką w stosunku służbowym otrzymują ww. równoważnik w czasie pozostawania w stosunku służbowym oraz po jego ustaniu, za okres pełnionej służby, w wysokości obliczonej proporcjonalnie do okresu jej pełnienia.

W świetle powyższego należy uznać, że wypłacone świadczenia spełniają przesłanki do zwolnienia z opodatkowania określone w art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to ma bowiem charakter ekwiwalentu wypłacanego w zamian za przysługujący pracownikom (żołnierzom zawodowym pozostającym w stosunku służbowym) ubiór służbowy, którego używanie należy do obowiązków tych pracowników. Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt wypłacania przysługującego ekwiwalentu (równoważnika) po ustaniu stosunku służbowego, gdyż jak wynika z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego, równoważnik wypłacany jest proporcjonalnie, za okres, w którym używanie ubioru służbowego należało do obowiązków pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj