Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
ppm/443-19/p-25/06
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ppm/443-19/p-25/06
Data
2006.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
organ administracji publicznej
podatek od towarów i usług
trwały zarząd
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
opodatkowanie opłat z tytułu zarządu nieruchomością


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.05.2006 r., złożonego w dniu 24.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • opodatkowania opłat z tytułu zarządu nieruchomością (pkt 3 wniosku)

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.05.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 21.06.2006r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek został uzupełniony w dniu 29.06.2006r. pismem z dnia 26.06.2006r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,(...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca będący organem władzy publicznej nalicza i pobiera opłaty z tytułu zarządu nieruchomością. Decyzją administracyjną z 1986r. ustanowiono opłaty z tytułu zarządu nieruchomością będącą w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego. Decyzja stanowiła podstawę do przekształcenia zarządu w prawo wieczystego użytkowania nieruchomości. Zarządzający nieruchomością nie złożył jednak stosownego wniosku w tej sprawie i wieczyste użytkowanie nie zostało potwierdzone decyzją.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem opłaty z tytułu zarządu nieruchomością ustanowione na podstawie decyzji administracyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w cyt. wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Oddanie nieruchomości gruntowych w zarząd nie mieści się w zakresie definicji towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani też nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z cyt. wyżej przepisem art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towaru, uznać należy, że jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W myśl przepisów art. 11 i 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami – (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603) organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego są ich organy wykonawcze.

Organy, o których mowa w art. 11 ww. ustawy, działające za Skarb Państwa i jednostkę samorządu terytorialnego, są zobowiązane do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki.

Stosownie do przepisów art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Odpłatne przekazanie nieruchomości na rzecz jednostki organizacyjnej w trwały zarząd (będący formą prawną władania nieruchomością) na czas oznaczony lub nieoznaczony następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.).

Trwały zarząd ustanawia właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej. Biorąc pod uwagę powyższe, gmina pobierając opłaty z tytułu trwałego zarządu, realizuje zadania na podstawie przepisów dla realizacji których organy te zostały powołane.

W przypadku gdy oddanie gruntu należącego do Skarbu Państwa, w trwały zarząd nastąpiło w drodze decyzji administracyjnej w sprawie będzie miał zastosowane cyt. wyżej przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT. Nie będzie zatem z tytułu wykonania tej czynności uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Wyżej wskazana czynność nie wynika bowiem z umowy cywilnoprawnej.

Ponieważ oddanie w trwały zarząd następuje w drodze decyzji administracyjnej opłaty z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj