Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-415/63/06
z 3 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/63/06
Data
2006.08.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć odpisy amortyzacyjne przy przekształceniu spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22 maja 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące sposobu rozliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów aktualizacyjnych w związku z przekształceniem spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż wspólnicy spółki jawnej, której podatnik jest wspólnikiem, w dniu 22 marca 2006 r. podjęli uchwałę w trybie art. 562 i następnych ustawy Kodeks spółek handlowych o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy wyznaczyli jako dzień rozpoczęcia działalności przez spółkę z o.o. datę 26 czerwca 2006 r. i zwrócili się do Sądu Rejonowego dla K. Wydział XI Gospodarczy KRS z prośbą o rejestrację w KRS z datą 26 czerwiec 2006 r. z uwagi na ważny interes spółki, w szczególności polegający na konieczności przeprowadzenia remanentów końcowych w spółce jawnej w ściśle określonej dacie ze względu na wielkość spółki (17 sklepów), a w związku z tym konieczności wcześniejszego przygotowania się do tej czynności.

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, iż koszty z tytułu amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obciążą w całości koszty spółki jawnej. W przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. nie ma konieczności rozwiązywania i opodatkowywania odpisów aktualizujących wartość należności, które zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych były kosztem uzyskania przychodów w spółce jawnej z uwagi na kontynuację działalności firmy w innej formie prawnej.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. W spółce przekształcanej odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów do miesiąca w którym nastąpiło przekształcenie. Natomiast w spółce przekształconej odpisy amortyzacyjne dokonywane są od miesiąca następującego po miesiącu, którym nastąpiło przekształcenie.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku korekty odpisów aktualizacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w spółce jawnej w związku z jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj