Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-67/06/PK
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-67/06/PK
Data
2006.09.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
odszkodowania
płatnik
sądy
stosunek pracy
ugody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wynikające z ugody sądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wypowiedziała swojemu pracownikowi umowę o pracę w zakresie stawki zaszeregowania osobistego. W odpowiedzi na otrzymane wypowiedzenie, pracownik złożył pozew do sądu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. W czerwcu br. Spółka zawarła z ww. pracownikiem ugodę sądową w której zobowiązała się do wypłaty na jego rzecz określonej kwoty tytułem odszkodowania. Wysokość kwoty nie wynika z odrębnych ustaw czy przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw. W wyniku zawarcia tej ugody wyczerpane zostały wszelkie wzajemne roszczenia pomiędzy Spółką a jej byłym pracownikiem.

Spółka stoi na stanowisku, iż w tym przypadku może zastosować przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) i nie potrącać podatku od wypłacanego odszkodowania.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym opodatkowaniu podlegają także kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody sądowej, ponieważ fakt wypłaty pozostaje w bezpośrednim związku ze stosunku pracy.

Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit "g" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych ugód. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są inne odszkodowania (inne niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 3, a więc inne niż te których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie. Skoro więc do przedmiotowego odszkodowania nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy to może mieć do niego zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy. Jednakże z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ww. ustawy wynika, iż zwolnienie to nie ma zastosowania do odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Przedmiotowe odszkodowanie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć (w postaci wynagrodzenia) gdyby mu szkody nie wyrządzono (gdyby nie wypowiedziano mu umowy o pracę w zakresie stawki zaszeregowania osobistego).

W związku z powyższym przedmiotowe odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc na Spółce będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj