Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-62/06/PK
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-62/06/PK
Data
2006.09.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
Niemcy
odliczenia
odliczenia od podatku
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy od dochodu uzyskanego w Niemczech można odliczać pobrane od tych dochodów składki na ubezpieczenie społeczne? Czy od podatku pobranego od dochodów uzyskanych w Niemczech można odliczać pobrane od tych dochodów skłądki na ubezpieczenie zdrowotne?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka kieruje pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce do pracy do oddziału w Niemczech. Spółka we wniosku wskazała, iż oddział ten stanowi zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z dnia 14.05.2003r., a dochody tych pracowników są opodatkowane w Niemczech. Składki na ubezpieczenie społeczne są naliczane od tego dochodu na podstawie przepisów obowiązujących w Polsce i przesyłane do ZUS w Polsce.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzonych od dochodu uzyskanego w Niemczech, który to dochód jest zwolniony w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z dnia 14.05.2003r. między Polską a Niemcami. Zdaniem Spółki podatnikom nie przysługuje również odliczenie od ww. dochodu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Składki o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy to składki potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe od przychodu podlegającego opodatkowaniu. Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż słuszne jest stanowisko Spółki, że składek na ubezpieczenie społeczne potrąconych od wymienionych we wniosku dochodów nie można odliczać od dochodu.

Spółka przedstawiła także stanowisko, iż podatnikom nie przysługuje odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z art. 32 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną w sposób określony w art. 32 ust. 3 zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Art. 27b ust. 1 ww. ustawy stanowi zaś, iż podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):

1)opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

2)pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyżej przytoczonego przepisu wynika, iż stanowisko Spółki również w zakresie braku możliwości potrącania składek na ubezpieczenie zdrowotne jest słuszne.

Należy przy tym zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. Z tego przepisu wynika, iż aby organ podatkowy mógł udzielić takiej interpretacji musi ona dotyczyć indywidualnej sprawy podatnika, płatnika lub inkasenta. W związku z tym niniejsza interpretacja dotyczyć może sytuacji prawnej wnioskodawcy w zakresie w jakim ciążą lub mogą ciążyć na nim obowiązki podatnika, płatnika lub inkasenta. Przedmiotowy wniosek dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i w tym zakresie Spółka może być jedynie płatnikiem. Naczelnik tut. Urzędu nie jest więc uprawniony do wydawania interpretacji w zakresie uprawnień podatników będących pracownikami Spółki do odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, poza sytuacjami w których w tym zakresie powstają dla Spółki obowiązki płatnika.

W związku z pytaniem drugim, dotyczącym kwestii czy załączony do wniosku wzór informacji o dochodach uzyskanych w Niemczech spełnia wymogi pozwalające na prawidłowe wypełnienie zeznania podatkowego przez pracownika, Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja wydawane w trybie art. 14a tej ustawy zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. W związku z tym ocenie nie mogą podlegać załączniki, lecz wyłącznie stanowisko pytającego zawarte we wniosku. Z tego względu w niniejszym postanowieniu, Naczelnik tut. Urzędu nie mógł poddać ocenie prawnej stanowiska Spółki w zakresie załączników do wniosku.

Reasumując, Spółka działając jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych nie może pomniejszyć dochodu swoich pracowników o składki na ubezpieczenie społeczne ani o składki na ubezpieczenie zdrowotne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj