Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-61/06/PK
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-61/06/PK
Data
2006.08.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
akcja
akcja promocyjna
akcje pracownicze
ekwiwalent
objęcie (nabycie) akcji
płatnik
praca
przeniesienie akcji
przychody ze stosunku pracy
stosunek pracy


Pytanie podatnika
Czy niezbywalne ekwiwalenty akcji otrzymywane przez pracowników Spółki należałoby zakwalifikować jako przychody ze stosunku pracy i czy w związku z tym ciążą na Spółce obowiązki płatnika?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownicy Spółki biorą udział w programie RSU. W ramach tego programu jego uczestnicy mogą otrzymać nieodpłatnie prawo do akcji polegające na dokonaniu przydziałów Niezbywalnych Ekwiwalentów Akcji. Ekwiwalent ten reprezentuje hipotetyczną akcję i z chwilą wygaśnięcia ograniczeń na koniec okresu zastrzeżonego określonego w umowie o przyznanie Niezbywalnych Ekwiwalentów Akcji pomiędzy Spółką a pracownikiem uczestnik programu może automatycznie otrzymać jedną akcję podmiotu zagranicznego(spółki-matki Spółki) za każdy Niezbywalny Ekwiwalent Akcji. Akcje tego podmiotu zagranicznego obejmowane są przez pracowników Spółki na podstawie uchwały walnego zgromadzenia tego podmiotu. Pomiędzy Spółką a ww. podmiotem zagranicznym została zawarta umowa na mocy której Spółka jest obciążana kosztami udziału swoich pracowników w programie RSU.

Spółka stoi na stanowisku, iż ww. Niezbywalne Ekwiwalenty Akcji otrzymywane przez pracowników Spółki w ramach Programów należałoby zakwalifikować jako przychody ze stosunku pracy, lecz przychód nie powstanie w momencie otrzymania tych ekwiwalentów ze względu na to, że nie ma możliwości ustalenia wartości takiego świadczenia. W związku z tym zdaniem Spółki nie ciążą na niej obowiązki płatnika.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. Z tego przepisu wynika, iż aby organ podatkowy mógł udzielić takiej interpretacji musi ona dotyczyć indywidualnej sprawy podatnika, płatnika lub inkasenta. W związku z tym niniejsza interpretacja dotyczyć może sytuacji prawnej wnioskodawcy w zakresie w jakim ciążą lub mogą ciążyć na nim obowiązki podatnika, płatnika lub inkasenta. Przedmiotowy wniosek dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i w tym zakresie Spółka może być jedynie płatnikiem. Naczelnik tut. Urzędu nie jest więc uprawniony do wydawania interpretacji w zakresie sytuacji podatników będących pracownikami Spółki, poza sytuacjami w których z tej sytuacji wynikają dla Spółki obowiązki płatnika.

Ze względu na fakt, iż podatnicy o których mowa we wniosku są pracownikami wnioskodawcy, to wszelkie dochody przez nich otrzymywane od Spółki stanowić będą co do zasady przychody ze stosunku pracy. Obowiązki płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy reguluje art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.), który stanowi iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu. W związku z tym w przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce mogłyby ciążyć obowiązki płatnika jedynie w sytuacji gdyby to ona przekazywała świadczenia w ramach programu. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż podmiotem przekazującym ww. świadczenia jest podmiot zagraniczny.

Reasumując, w przypadku świadczeń przekazywanych przez podmiot trzeci na rzecz pracowników Spółki nie będą na niej ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu moment powstania obowiązku podatkowego jak też i kwalifikacja przedmiotowego przychodu do jednego ze źródeł przychodów nie stanowi indywidualnej sprawy Spółki jako płatnika, a więc udzielenie interpretacji w tym zakresie byłoby naruszeniem powołanego powyżej art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z tym prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie ciążą na niej obowiązki płatnika, a uznanie w sentencji niniejszego postanowienia stanowiska Spółki za nieprawidłowe podyktowane było jedynie niemożnością potwierdzenia stanowiska Spółki w zakresie kwalifikacji przedmiotowych przychodów i momentu powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj