Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-60/06/PK
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-60/06/PK
Data
2006.08.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
odpowiedzialność
odpowiedzialność cywilna
odszkodowania
szkoda materialna
szkoda rzeczywista (damnum emergens)
szkodliwość
szkody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowania za ograniczenie czasu nasłonecznienia korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest użytkownikiem wieczystym działki budowlanej, na której planuje realizację inwestycji obejmującej budowę budynku biurowego wielokondygnacyjnego (9-11 kondygnacji). Działka ta graniczy bezpośrednio z inną działką na której zlokalizowany jest czterokondygnacyjny budynek mieszkalny należący do wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z przeprowadzoną analizą techniczną i ekspertyzą wydaną na jej podstawie budowa ww. budynku spowoduje ograniczenie czasu nasłonecznienia pomieszczeń zlokalizowanych w budynku mieszkalnym na sąsiedniej działce. Ograniczenie to przekroczy normy określone w odrębnych przepisach, w związku z czym osoby mieszkające w tym budynku mieszkalnym doznają szkody poprzez pogorszenie warunków użytkowych ich lokali.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od tych ograniczeń na podstawie postanowienia odpowiedniego organu, który odstępstwo takie może uzależnić od zgody osób których skutki tego odstępstwa będą dotyczyć jak i naprawienia im szkód z tym związanych.

Niezależnie od ww. regulacji Spółka wskazuje, iż zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. W związku z tym Spółka stwierdza, iż zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odszkodowań (art. 415 i następne). Mając to na względzie Spółka ma zamiar wypłacić właścicielom lokali mieszkalnych dotkniętych ograniczeniem nasłonecznienia odszkodowania, których kwoty zostaną ustalone na podstawie wyników wycen i ekspertyz technicznych dokonanych w oparciu o przesłanki art. 144 Kodeksu cywilnego.

Spółka stoi na stanowisku, iż odszkodowania te będą korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela powyższego stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wysokość odszkodowań zostanie ustalona na podstawie wyników wycen i ekspertyz technicznych dokonanych w oparciu o przesłanki art. 144 Kodeksu cywilnego. Powołany powyżej przepis art. 144 Kodeksu cywilnego nie określa ani wysokości ani sposobu ustalania odszkodowania za szkodę wymienioną we wniosku. Sformułowanie zawarte w art. 144 KC na które Spółka zwraca uwagę ("ponad przeciętną miarę") odnosi się nie do odszkodowań, lecz do zakazu zakłócania korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. W związku z tym przepis ten nie może być uznany za przepis z którego wprost wynika wysokość lub zasady ustalania wysokości odszkodowania.

Również pozostałe przepisy KC (art. 415 i następne)powołane przez Spółkę nie określają ani wysokości odszkodowania ani zasad jej ustalania. Przepisy te zawierają jedynie ogólną normę iż kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia (art. 415 KC). Należy przy tym zwrócić uwagę iż wysokość odszkodowania lub zasady jej ustalania w celu skorzystania odszkodowania ze zwolnienia muszą wynikać z odrębnych przepisów wprost. Skoro zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym do ustalenia wysokości odszkodowania konieczne jest wykonanie wycen i ekspertyz technicznych, to trudno mówić o tym, że wysokość lub zasady jej ustalania wprost wynikają z tych przepisów.

Mając na celu pełne odniesienie się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu pragnie wskazać, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarte jest także inne zwolnienie odnoszące się do świadczeń o charakterze odszkodowawczym. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy wolne od podatku są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a)otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b)dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono,

Jednakże to zwolnienie także nie ma zastosowania w przedmiotowym przypadku. Co prawda dotyczy ono innych odszkodowań (innych niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy), lecz spod jego działania w punkcie "b" wyłączone zostały odszkodowania dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. W przedmiotowym przypadku odszkodowania dotyczą korzyści (wynikających ze zgodnego z przepisami nasłonecznienia), które podatnik mógłby osiągnąć gdyby nie wyrządzono mu szkody w postaci ograniczenia nasłonecznienia.

Obowiązki Spółki z tytułu przekazywania odszkodowań osobom fizycznym reguluje art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż podmioty które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Reasumując, przedmiotowe odszkodowania nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, a z tytułu ich wypłacania Spółka będzie miała obowiązek sporządzić i przesłać informacje według ustalonego wzoru (obecnie wzór ten został ustalony na formularzu PIT-8C).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj