Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-0051-15/06/15983
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-0051-15/06/15983
Data
2006.09.25



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nabywca
obrót
odprawa celna
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy dostawa towarów do magazynu w kraju do firmy po wcześniejszym dopuszczeniu ich do obrotu w Niemczech ( Hamburgu) stanowi podstawę powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1 i 2, art. 11 ust. 1 oraz art.106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie dostawy towarów do Polski po wcześniejszym dopuszczeniu ich do obrotu w Niemczech.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest prawidłowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca dokonuje zakupu towarów w Rosji, które sprowadza drogą morską do Hamburga. W Hamburgu następuje odprawa celna przez upoważnionego przedstawiciela fiskalnego, który opłaca w imieniu wnioskodawcy i na jego rachunek cło. Towar po ostatecznej odprawie w Niemczech jest dostarczany do magazynu w Polsce. Decyzję o naliczeniu cła (Steuerbescheid) z urzędu celnego w Niemczech otrzymuje za pośrednictwem upoważnionego przedstawiciela fiskalnego.

W związku z powyższym Spółka pyta: czy dostawa towarów do magazynu w kraju do firmy po wcześniejszym dopuszczeniu ich do obrotu w Niemczech ( Hamburgu) stanowi podstawę powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)?

We własnym stanowisku wnioskodawca pisze, że dostawa towarów do magazynu w kraju wnioskodawcy po wcześniejszym dopuszczeniu ich do obrotu w Niemczech / Hamburgu / stanowi podstawę powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Importowane towary z Rosji odprawione przez upoważnionego przedstawiciela fiskalnego nabywają charakter towarów o statucie wspólnotowym, a właściwy ze względu na miejsce powstania obowiązku podatkowego w imporcie niemiecki urząd celny zastosował obowiązujące w tym państwie zwolnienie z podatku importowego - którego możliwość i zasady stosowania stanowią przepisy art.28c(D)Dyrektywy VI UE z dnia 17 maja 1977 r. Wnioskodawca wystawiając fakturę wewnętrzną umieszcza w miejscu sprzedawcy nazwę przedstawiciela fiskalnego i wykazuje transakcję w deklaracji VAT -7 w póz. 32 jako wewnątzwspólnotowe nabycie towarów.

W odpowiedzi na przesłane zapytanie Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe i wyjaśnia.

W myśl art. 5 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że:

1/ nabywcą towarów jest:

a - podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b -osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a.

2/ dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Natomiast w myśl art. 11 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

W świetle cytowanych wyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że dostawa zaimportowanych i dopuszczonych do obrotu w Niemczech towarów, a następnie przemieszczenie ich do Polski w ramach prowadzonej działalności jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów w Niemczech i wewnątrzwspólnotowym nabyciem w Polsce. Wasza Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury wewnętrznej zgodnie z art. 106 ust. 7 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz wykazania tej transakcji w deklaracji podatkowej VAT-7 między innymi w poz. 32 jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj