Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1142/DP-II/415-110/DG/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1142/DP-II/415-110/DG/06
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
giełda
Holandia
opcja na akcje
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
jak rozliczyć sprzedaż akcji /pracowniczych/na giełdzie holenderskiej?


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r z późn.zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2006r o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodu z tytułu zbycia akcji na giełdzie zagranicznej jest prawidłowe.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pan pracownikiem banku. W dniu 03.03.2003r otrzymał Pan nieodpłatnie opcje na akcje /pracownicze/, które zamierza sprzedać. Akcje te będą sprzedane na giełdzie holenderskiej.

Zdaniem podatnika z dochodu uzyskanego ze sprzedaży w/w akcji należy rozliczyć się w zeznaniu rocznym PIT-38.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art.4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami/ osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Zapis art. 13 ust.4 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13.02.2002r /Dz. U. z 2003r Nr 216 poz. 2120/ wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania.

Ponieważ podatnik nie posiada miejsca zamieszkania na terenie Holandii sprzedaż akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie tegoż państwa - tylko w Polsce.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie cena akcji z dnia przyznania opcji, powiększona o koszty transakcji. Z chwilą realizacji prawa należy dokonać przeliczenia przychodu według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski /art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Na podstawie art. 30b ust. 6 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należy podatek dochodowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochód z tytułu zbycia opcji na giełdzie holenderskiej podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj