Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-208/06
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-208/06
Data
2006.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy podatnicy są zobowiązani do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w sytuacji, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przeznaczyli na budowę budynku mieszkalnego w którym obecnie mieszkają a który jest własnością córki?


Podatnicy od roku 1979 posiadali lokatorskie prawo do lokalu, które z dniem 04 marca 1999r. zostało przekształcone w własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W miesiącu kwietniu 1999r podatnicy dokonali zapłaty za powyższe prawo. Z uwagi na wysokość opłat związanych z zajmowanym mieszkaniem oraz niskimi dochodami podatnicy zdecydowali się na sprzedaż w/w mieszkania i zamieszkaniu w domu budowanym przez córkę i zięcia. W związku z powyższym w kwietniu 2004r. podatnicy dokonali sprzedaży powyższego własnościowego prawa do lokalu za kwotę 173 tys zł. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży podatnicy przeznaczyli na dodatkowe prace związane z prowadzoną przez córkę, budową domu. Prace polegały m.in. na podniesieniu dachu budynku, adaptacji pomieszczeń kondygnacji budynku wraz z mediami. W wyniku podjętych działań powstało dodatkowe mieszkanie stanowiące integralną część budynku. Przeprowadzona inwestycja była tzw. realizacją pod klucz. Podatnicy nie dysponują dokumentami potwierdzającymi prawo własności do nieruchomości.

W związku z powyższym zwrócono się z pytaniem, czy w opisanej sytuacji, podatnicy są zobowiązani do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawcy uważają, iż nie mają obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, z uwagi na fakt, iż w zbytym lokalu zamieszkiwali od roku 1979 tj od roku w którym otrzymali przydział lokatorski. Ponadto podatnicy wskazują iż od dnia zakupu mieszkania tj od roku 1999 do dnia sprzedaży w roku 2004 upłynęło 5 lat. Jednocześnie w skazano w pismie, iż uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczone zostały na cele budowlane.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko podatników za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004, źródłem przychodu jest m.in.-odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w/w prawa majątkowego.

Z uwagi zatem na fakt, iż opodatkowaniu podlega przychód uzyskany w wyniku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przed upływem pięciu lat licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie, istotnym jest ustalenie momentu nabycia tegoż prawa. W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez podatników, zauważyć należy iż przedmiotowe prawo nabyli w roku 1999, z tą też datą podatnicy uzyskali możliwość zbycia przysługującego im prawa. Po przekształceniu zatem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo, dokonując zbycia tego ostatniego prawa, za datę nabycia uważa się otrzymanie przydziału na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pięcioletni termin, po upływie którego odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi przychodu w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być zatem liczony od końca roku, w którym podatnicy uzyskali spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W przedstawionym przez podatników stanie faktycznym, uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa lokalu nastąpiło w roku 1999, a sprzedaż w 2004r. Zatem zbycie tegoż prawa stanowi źródło przychodu w rozumieniu art.10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, iż nie minął 5-letni okres, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym podatniczka nabyła prawo do dnia zbycia powyższego prawa do lokalu.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko podatników, iż nie powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w/w prawa do lokalu zamieszkiwanego od roku 1979.

Błędnym jest także twierdzenie podatników, iż uzyskane środki wolne są od opodatkowania z uwagi na fakt przeznaczenia ich na cel budowlany jakim była adaptacja pomieszczeń niemieszkalnych w części budynku. Zgodnie bowiem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, między innymi:

-na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

-na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne-własnego budynku niemieszkalnego, jego części lub własnego lokalu niemieszkalnego położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Za własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o którym mowa powyżej, w myśl art. 21 ust. 16 ustawy, rozumieć należy budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Wyżej powołany przepis warunkuje zatem zwolnienie z opodatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży od przeznaczenia ich na własne cele mieszkaniowe - na adaptację pomieszczeń będących własnością podatników. Przeznaczenie natomiast uzyskanych środków na adaptację pomieszczeń, do których podatnikom nie przysługuje prawo własności, uniemożliwia zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez wpływu na powyższe pozostaje także fakt, iż w wyniku adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych powstało dodatkowe mieszkanie stanowiące integralną część budynku. Warunkiem bowiem skorzystania z powyższego zwolnienia jest posiadanie prawa własności do adoptowanych pomieszczeń.

Tym samym stwierdzić należy, iż na podatnikach ciąży obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj