Interpretacja Ministra Finansów
DD4/PB6/033-0616-949/06/WP
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/PB6/033-0616-949/06/WP
Data
2006.08.21



Autor
Minister Finansów



Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek podatkowy
składanie deklaracji
Ukraina
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Czy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, Spółka obowiązana jest do potrącania podatku od dochodów uzyskiwanych przez obywatela ukraińskiego, który nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącego działalność gospodarczą na Ukrainie, z tytułu wynagrodzenia wypłaconego przez Spółkę za świadczenie wyłącznie na terytorium Ukrainy usług w wykonywaniu umowy agencyjnej? Czy Spółka jest zobowiązana do składania deklaracji o wysokości osiągniętego przychodu (PIT) oraz imiennych informacji o wysokości przychodu (IFT-1/IFT-1R) w związku z wypłatą wynagrodzeń, o których mowa wyżej?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r., (Dz.U. z 1994 r., Nr 63, poz. 269),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Spółki w części dotyczącej ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce od dochodów uzyskiwanych przez obywatela Ukrainy, będącego ukraińskim przedsiębiorcą, z tytułu umowy agencyjnej z polską Spółką.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółkę zawarła z obywatelem Ukrainy umowę agencyjną. Kontrahent ukraiński prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną we właściwym urzędzie ukraińskim. Usługi na rzecz polskiej Spółki świadczone są wyłącznie na terytorium Ukrainy. Spółka wypłaca ukraińskiemu kontrahentowi co miesiąc wynagrodzenie. Ukraiński kontrahent nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stałego miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym, Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązana jest do potrącania podatku od dochodów uzyskiwanych przez obywatela ukraińskiego, który nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącego działalność gospodarczą na Ukrainie, z tytułu wynagrodzenia wypłaconego przez Spółkę za świadczenie wyłącznie na terytorium Ukrainy usług w wykonywaniu umowy agencyjnej... Czy Spółka jest zobowiązana do składania deklaracji o wysokości osiągniętego przychodu (PIT) oraz imiennych informacji o wysokości przychodu (IFT-1/IFT-1R) w związku z wypłatą wynagrodzeń, o których mowa wyżej...

Zdaniem Spółki, na podstawie art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kontrahent Spółki nie osiąga żadnych dochodów na terytorium Polski, a zatem nie podlega pod jakikolwiek obowiązek podatkowy w Polsce. W konsekwencji, kontrahent ukraiński nie jest podatnikiem podatku dochodowego w Polsce i nie istnieje obowiązek sporządzania jakichkolwiek deklaracji (informacji) podatkowych z tytułu wypłacanego wynagrodzenia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Minister Finansów zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 polsko-ukraińskiej konwencji, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowanie w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

W rozumieniu art. 5 ust. 1, 2 i 3 polsko-ukraińskiej konwencji, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Placówka oznacza również miejsce produkcyjne. Określenie "zakład" obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat oraz kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania kopalnych zasobów naturalnych. Budowa, montaż lub instalacja stanowi zakład tylko wtedy, gdy okres ich prowadzenia trwa dłużej niż dwanaście miesięcy.

Mając na uwadze opisane we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny Minister Finansów zauważa, że:

Świadczenie usług przez ukraińskiego kontrahenta dla polskiej Spółki jest realizowane w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej na Ukrainie, dlatego sytuacja taka powinna być rozpatrywana w oparciu o art. 7 polsko-ukraińskiej konwencji, mówiący o opodatkowaniu zysków z przedsiębiorstw.

W związku z tym, iż ukraiński kontrahent, będący przedsiębiorcą, wykonuje usługi w ramach umowy agencyjnej na rzecz polskiej Spółki wyłącznie na terytorium Ukrainy i nie świadczy takich usług poprzez zakład, w rozumieniu art. 5 polsko-ukraińskiej konwencji, wypłaty należności dokonywane przez polską Spółkę na rzecz ukraińskiego kontrahenta, będą w całości opodatkowane na Ukrainie.

Reasumując, zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 1 polsko-ukraińskiej konwencji, dochód ukraińskiego kontrahenta będzie podlegał opodatkowaniu tylko na Ukrainie.

Biorąc powyższe pod uwagę, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Spółki, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj