Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-122/06/SJ-62537
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-122/06/SJ-62537
Data
2006.09.28



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
środek trwały
termin zwrotu
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie nakładów inwestycyjnych i prawa do wystąpienia o zwrot na rachunek bankowy nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w przypadku braku powiązania poniesionych nakładów z osiągniętymi przychodami.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka od II półrocza 2004 r. zaprzestała działalności operacyjnej. Od tego czasu głównym źródłem przychodów podatkowych Spółki stały się przychody finansowe, natomiast w ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Podatnik uzyskuje niewielki obrót z tytułu najmu pomieszczeń i handlu olejem rzepakowym. W maju 2006 r. Podatnik zawarł kontrakt z Spółką X z Niemiec o budowę i montaż instalacji przemysłowej do produkcji paliwa typu biodiesel. Czas realizacji umowy został określony na 20 miesięcy. Prace realizowane w ramach kontraktu mają zróżnicowany charakter i obejmują:

  • dostarczenie licencji,
  • sporządzenie dokumentacji technicznej (projektów),
  • wykonanie dokumentacji dotyczącej pozwolenia na budowę obiektów towarzyszących,
  • usługi (w tym nadzór),
  • dostawy,
  • budowę,
  • przeprowadzenie rozruchu technologicznego i uruchomienia,
  • przeprowadzenie próby eksploatacyjnej,
  • przeprowadzenie szkoleń.

Efektem ww. działań ma być „Instalacja do produkcji biodiesla, zrealizowana na zasadzie „pod klucz” na wyznaczonym terenie budowy, o dobowej zdolności produkcyjnej 280 ton, w oparciu o technologię CD-Technology (Connemann®) złożona z następujących sekcji:

  1. Odśluzowywanie
  2. Neutralizacja alkoholowa
  3. Transestryfikacja
  4. Odzyskiwanie metanolu
  5. Estryfikacja kwasowa
  6. Odparowywanie gliceryny.

Kontrakt jest dwuwalutowy:

  • część zagraniczna – dotyczy elementów kontraktu wytworzonych i dostarczonych z zagranicy (głównie z Niemiec) płatności dokonywane w EURO kierowane są do Dresdner Bank w Essen
  • część lokalna – dotyczy elementów kontraktu wykonanych w Polsce (np. dokumentacja budowlana, prace budowlano-montażowe), płatności dokonywane w PLN do Dresdner Bank w Katowicach.

W obydwu przypadkach beneficjentem płatności jest Spółka X, która dokonała rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Urzędzie Skarbowym w Polsce i uzyskała numer NIP 652-16-67-282. W związku z powyższym wszystkie realizowane płatności będą zwiększone o podatek VAT zgodnie z polskim prawem podatkowym. Faktury za część „zagraniczną” kontraktu wystawiane w EURO z dodatkowy przeliczeniem zawartego w nich podatku VAT na PLN zgodnie z regulacją § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25.05.2005 r. w sprawie wystawiania faktur (...).

Zgodnie z zapisami załącznika nr 14 – „Harmonogram etapów płatności i warunki płatności” Spółka X będzie wystawiała faktury za realizację poszczególnych części (etapów) prac prowadzących do wytworzenia przedmiotu kontraktu. Do faktur tych dołączane będą dokumenty określone ww. załącznikiem, potwierdzające wykonanie danego etapu kontraktu, uzasadniające równocześnie wystawienie tych faktur.

Ponadto podstawą fakturowania kilku dużych wartościowo etapów, będzie złożenie przez wykonawcę Spółkę X zamówień u podwykonawców (dostawców). Do takich faktur dołączone będą zaświadczenia wykonawcy o złożeniu ostatecznych zamówień u podwykonawców (dostawców). Zaświadczenia te będą podpisywane przez poszczególnych podwykonawców (dostawców). Podatnik stwierdza, że będą to faktury opiewające zapewne na część wartości złożonych zamówień za dostawy (świadczenia), które zmaterializują się ostatecznie w jakimś z następnych etapów, w którym dostarczony zostanie efekt tych zamówień.

Spółka z reguły będzie potwierdzać realizację poszczególnych etapów prac, np. raportem, natomiast prace zostaną uznane za przyjęte przez inwestora (Wnioskodawca) z chwilą, gdy próba końcowa wykaże spełnienie parametrów gwarantowanych, a prace pod innym względem będą w stanie wymaganym kontraktem dla przyjęcia.

Podatnik kieruje zapytanie odnośnie prawa do odliczania podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesienie nakładów inwestycyjnych oraz prawa do wystąpienia o zwrot na rachunek bankowy nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w przypadku braku powiązania poniesionych nakładów z osiągniętymi przychodami. Zdaniem Strony w przypadku nakładów na realizację ww. inwestycji przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego pomimo braku bezpośredniego związku pomiędzy przedmiotowymi zakupami a osiąganymi przychodami, jak również prawo wystąpienia o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznych oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wyjaśnia:

Z wyjaśnień Spółki wynika, że stronami kontraktu nazwanego „Instalacja do produkcji biodiesla, zrealizowana na zasadzie „pod klucz” na wyznaczonym terenie budowy, o dobowej zdolności produkcyjnej 280 ton, w oparciu o technologię CD-Technology (Connemann®)” są podmioty zidentyfikowane dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Realizacja kontraktu odbywa się co do zasady na terytorium Polski, tzn. na wyznaczonym terenie budowy w Czechowicach-Dziedzicach. Realizacja kontraktu została podzielona na kilka etapów. Za realizację kolejnych etapów Spółka X, jako zarejestrowany i czynny podatnik VAT, będzie wystawiał faktury VAT, do których załączy dokumenty potwierdzające wykonanie danego etapu kontraktu. Z kolei Wnioskodawca będzie potwierdzać realizację poszczególnych etapów raportem.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku z czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada została uregulowana w art. 86 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych bądź niepodlegających temu podatkowi. Należy również podkreślić, że cytowany przepis nie określa, że zakupy oraz sprzedaż opodatkowana, której służą muszą być dokonane w tym samym okresie rozliczeniowym.

Zatem w przypadku inwestycji będącej na etapie realizacji a mającej służyć w przyszłości sprzedaży opodatkowanej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług na potrzeby inwestycji zarówno na etapie gromadzenia materiałów jak i trwającej budowy.

Natomiast w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują dwa podstawowe terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Pierwszy wynosi 60 dni. W tym terminie – w myśl art. 87 ust. 2 ustawy – zwracany jest podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz nadwyżka podatku naliczonego mieszcząca się w limicie obliczonym jako 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi od podstawowej wynoszącej 22% (art. 41 ust. 1 ustawy). Jeżeli kwota zwrotu jest wyższa od sumy tych kwot, reszta nadwyżki podatku naliczonego zostanie zwrócona w ciągu 180 dni – zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy.

Natomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 87 ust. 6 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracja podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 – w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.);
  2. dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, zostały przez podatnika zapłacone;
  3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku od tych transakcji.

Do wydatków ponoszonych na poczet inwestycji, która po zakończeniu stać się ma środkiem trwałym, mają zastosowanie zasady dotyczące środków trwałych. Wobec czego podatnik ma prawo do zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z zakupu towarów i usług związanych z prowadzona inwestycją w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7, a w szczególnych okolicznościach – określonych w cyt. art. 87 ust. 6 w terminie 25 dni.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Mając na względzie powyższe Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznał, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Na podstawie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj