Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–179-252/06/RM
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–179-252/06/RM
Data
2006.08.04



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy
umowa spółki
zawiadomienie
zgłoszenie identyfikacyjne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prwidłowości ustalonego przez Spółkę roku podatkowego


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki X z dnia 22 maja 2006 r. (data wpływu 24 maj 2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Spółki za prawidłowe


UZASANIENIE


Dnia 28 czerwca 2002 roku aktem notarialnym została zawiązana Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X Sp. z o. o. Zgodnie z § 21 tego aktu: „rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z tym, że pierwszy rok obrotowy kończy sie z dniem 31 grudnia 2002r.”.

Dnia 20 sierpnia 2002 roku zostały złożone dokumenty rejestracyjne Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego i 23 sierpnia 2002 roku Sąd Rejonowy dla Miasta Starego Warszawy wydał postanowienie o zarejestrowaniu Spółki w Rejestrze Przedsiębiorców.

Dnia 10 września 2002r X Sp. z o. o. złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne w którym określiła datę rozpoczęcia działalności na 1 października 2002r.

Dnia 12 września 2002 roku aktem notarialnym dokonano w Akcie Założycielskim zmiany roku obrotowego. Przyjęto w nim, że rok obrotowy trwa od 1 września do 31 sierpnia każdego roku, a pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 sierpnia 2003 roku.

Dnia 16 września 2002 roku złożono do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o zmianę danych podmiotu w Rejestrze Przedsiębiorców – wniosek dotyczył między innymi zmiany aktu założycielskiego w tym roku obrotowego Spółki. 3 października 2002r. Sąd ujawnił zgłoszone tym wnioskiem zmiany w Rejestrze Przedsiębiorców.

12 grudnia 2002r. X Sp. z o. o. przesłał do urzędu skarbowego akt notarialny z 12 września 2002r. dotyczący zmiany roku obrotowego, następnie 18 lutego 2003r. przesłał do urzędu skarbowego dodatkowe zawiadomienie o zmianie roku obrotowego dokonanego zgodnie z aktem notarialnym z 12 września 2002r.

26 sierpnia 2003r. została dokonana kolejna zmiana Aktu Założycielskiego. § 21 tego Aktu uzyskał następujące brzmienie „rok obrotowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku, pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2003 roku”.

Spółka przesłała ten akt notarialny z 26 sierpnia 2003r. do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z pismem przewodnim. Nie został jednakże złożony formalny wniosek i nie wniesiono stosownych opłat. Zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 28 sierpnia 2003r. sąd przyjął te dokumenty do akt rejestrowych. Zarządzenie to do dnia dzisiejszego nie zostało doręczone X Sp. z o. o.

W aktualnym pełnym odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego X Sp. z o. o. nie ma ujawnionej zmiany umowy spółki.

X Sp. z o. o. pismem z dnia 28 sierpnia 2003r. dokonała zawiadomienia urzędu skarbowego aktem notarialnym sporządzonym dnia 26 sierpnia 2003r. o zmianie roku obrotowego na rok kalendarzowy z informacją, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2003r.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że przyjęte przez niego lata podatkowe zgodne są z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Generalną zasadą – w ocenie Spółki – zgodnie z art. 11 Ordynacji podatkowej jest, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy o ile ustawa podatkowa nie stanowi inaczej. Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie lub umowie spółki albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Zgodnie z § 21 Aktu Założycielskiego X Sp. z o. o. z dnia 28 czerwca 2002r. rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, zaś pierwszy rok trwa do 31 grudnia 2002r. Na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku podjęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Z przepisu tego wynika, że to podatnik może zdecydować o długości pierwszego roku podatkowego w sytuacji przewidzianej tym przepisem i wybrać pierwszy rok podatkowy:

- od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego w którym rozpoczęli działalność bądź

- od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku w którym rozpoczęto działalność.

Zdaniem Spółki zgodnie z przesłanym formularzem NIP – 2 X Sp. z o. o. rozpoczęła działalność 1 października 2002r. Tym samym mogła wybrać pomiędzy pierwszym rokiem podatkowym trwającym 3 miesiące tj. do dnia 31 grudnia 2002r., bądź 15 miesięcy do 31 grudnia 2003r. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji podatnik nie ma obowiązku zawiadamiania o swoim wyborze naczelnika urzędu skarbowego i to podatnik sam podejmuje suwerenną decyzję o długości pierwszego roku podatkowego. Tym samym zgodnie z decyzją X Sp. z o. o. pierwszy rok podatkowy trwał od 1 października 2002 do 31 grudnia 2003r. W trakcie roku podatkowego 12 września 2002r. Spółka dokonała zmiany Aktu Założycielskiego, między innymi zapisu dotyczącego roku obrotowego. Tym samym zgodnie z decyzją X Sp. z o. o., pierwszy rok podatkowy trwał od 1 października 2002r. do 31 grudnia 2003r

Jednakże zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka zmienia rok podatkowy, to za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego, do końca roku podatkowego nowo przyjętego.

Zmiana roku podatkowego nie może objąć aktualnego roku podatkowego, zatem może zacząć obowiązywać faktycznie dopiero po upływie aktualnie trwającego roku podatkowego. Podjęcie decyzji o zmianie roku podatkowego nie powoduje automatycznie wydłużenia trwającego obecnie roku podatkowego. Decyzja o zmianie roku podatkowego może najwcześniej wywrzeć skutek po zakończeniu trwającego roku podatkowego.

X Sp. z o. o – w swojej ocenie - mogła dokonać skutecznej pod względem dokonania zawiadomienia zmiany roku podatkowego dopiero od 1 stycznia 2004r. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie zmiany roku podatkowego, pierwszy po zmianie rok podatkowy musi być dłuższy niż 12 miesięcy i krótszy niż 23 miesiące. Dlatego pierwszy po zmianie rok podatkowy, w związku ze skutecznym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego, trwałby od 1 stycznia 2004r. do 31 sierpnia 2005r. Jednakże 26 sierpnia 2003r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników uchwaliło kolejną zmianę roku podatkowego na rok kalendarzowy z informacją, że pierwszy rok podatkowy kończy się 31 grudnia 2003r. Zmiana umowy spółki nie została zgłoszona do Rejestru Przedsiębiorców na formalnym wniosku i nie została ujawniona tym Rejestrze. Spółka przesłała jedynie akt notarialny zawierający zmianę Aktu Założycielskiego do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z pismem przewodnim. Sąd zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 28 sierpnia 2003r. przyjął ten akt do akt rejestrowych, ale do dnia dzisiejszego zarządzenie to nie zostało Spółce doręczone. X Sp. z o. o. tego samego dnia tj. 28 sierpnia 2003r. dokonała zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego na rok kalendarzowy. Tak jak we wcześniej opisywanym przypadku, zmiana roku podatkowego nie mogła nastąpić w trakcie trwania pierwszego przedłużonego roku podatkowego do 31 grudnia 2003r. Tym samym mając na uwadze fakt, że zawiadomienie o zmianie roku podatkowego na rok kalendarzowy zostało wysłane do urzędu skarbowego w przewidzianym w przepisach terminie 28 sierpnia 2003r., drugi rok podatkowy trwał od 1 stycznia 2004r. do 31 grudnia 2004r., trzeci rok podatkowy od 01 stycznia 2005r. do 31 grudnia 2005r., a czwarty rok podatkowy rozpoczął się 1 stycznia 2006r. i zakończy się 31 grudnia 2006r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z wnioskiem wyjaśnia co następuje:

Kwestię określenia pierwszego roku podatkowego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych reguluje art. 8 ust. 2, oraz art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Z kolei art. 8 ust. 2a w/w ustawy stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem podatkowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku w którym rozpoczęto działalność.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że pierwszy rok podatkowy może trwać:- od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego,- od dnia rozpoczęcia działalności do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, jednakże nie dłużej niż dwanaście miesięcy,- jeżeli podatnik podejmuje działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybiera rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, wówczas pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego, następującego po roku w którym rozpoczęto działalność.

Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia o przyjętym roku podatkowym w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Pierwszy rok podatkowy dla Spółki – zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - może trwać od 1 października 2002r. do 31 grudnia 2003. W przypadku bowiem podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku podatkowego i wyboru roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym – 1 rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności. Skutki prawne wynikające z aktu notarialnego z dnia 12 września 2002 nie mogą być brane pod uwagę, gdyż nie spełniają w aspekcie zmiany roku podatkowego przesłanek art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby zawiadomienie o innym roku podatkowym nastąpiło w terminie do 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (w/w akt notarialny przesłano do Urzędu Skarbowego 12 grudnia 2002r., podczas gdy Spółka rozpoczęła działalność 1 października 2002r.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawiadomienie o zmianie roku podatkowego powinno zostać dokonane w terminie 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Drugi rok podatkowy trwa od 1 stycznia 2004r. do 31 grudnia 2004r. Warunkiem do zmiany roku podatkowego jest - co wynika wprost z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zawarcie takich postanowień w samym Akcie Założycielskim, a nie w postanowieniu sądowym i wpisie danych objętych tym postanowieniem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, oraz powiadomienie o tym Naczelnika Urzędu Skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego. Przy czym wyrażenie „najpóźniej” należy rozumieć w ten sposób, że zawiadomienie o którym mowa wyżej, może być dokonane wcześniej. 26 sierpnia 2003 roku zmieniono Akt Założycielski, w którym określono rok podatkowy, odpowiadający kalendarzowemu. Zawiadomienie o tym wysłano do Urzędu Skarbowego 28 sierpnia 2003r., a więc w terminie określonym przez art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Następne lata podatkowe, odpowiadają więc latom kalendarzowym.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj