Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-79/06/RK
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-79/06/RK
Data
2006.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
rolnik ryczałtowy



P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2006r. (data wpływu do urzędu - 25.08.2006r.), o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży hurtowej wyrobów alkoholowych, melasy, produktów rolnych tj. zboża. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a jednocześnie prowadzi gospodarstwo rolne, z którego opłaca podatek rolny i jest rolnikiem ryczałtowym. Produkty rolne do dalszej odsprzedaży kupuje sporadycznie od rolników ryczałtowych.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż w myśl art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� art. 7 ust. 1, art. 115 ust. 1, art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Z kolei, art. 115 ust. 1 ustawy stanowi, iż rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Natomiast art. 116 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał jest przekazywany dostawcy.

Ze stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika, iż zamierza Pani, będąc podatnikiem podatku VAT zakupić zboże, ze swojego gospodarstwa rolnego, z którego opłaca Pani podatek rolny oraz powyższą transakcję udokumentować fakturą VAT RR, a co za tym idzie skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, z tej faktury. Jednakże, taka sytuacja nie może mieć miejsca, bowiem nie dokonuje Pani dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, tj. nie przenosi Pani prawa do rozporządzania towarami, gdyż takie prawo już Pani posiada.

W związku z powyższym, skoro dostawa towarów nie będzie miała miejsca, brak jest podstaw prawnych do wystawienia faktury, o której mowa w art. 116 ust. 1 ustawy, a tym samym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku, który dokumentuje ta faktura.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj