Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/32/06
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/32/06
Data
2006.09.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kasy fiskalnej w zakładzie naprawy samochodów?


POSTANOWIENIE Na podstawie art.216 § 1, art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity – Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 08.2006 roku dotyczące zapytania odnośnie obowiązku ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kasy fiskalnej - informuję, że podzielam Pana stanowisko w sprawie.UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 08.2006 r. zwrócił się Pan do tut. Urzędu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że od 10.01.2006 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie naprawy i konserwacji pojazdów samochodowych (PKD 5020A). Do wykonania usług naprawy kupuje Pan części samochodowe, które stanowią integralną część wykonywanej usługi. Nigdy nie sprzedaje Pan części zamiennej bez usługi montażu. Ponadto oświadczył Pan, że do chwili obecnej nie jest prowadzona ewidencja obrotów i podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, ponieważ nie przekroczył Pan kwoty obligującej go do ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej Zgodnie z art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednocześnie należy zauważyć, iż w art. 2 pkt 22 ustawy przez pojęcie sprzedaży rozumie się zarówno odpłatną dostawę towarów, jak i odpłatne świadczenie usług (...).

W przypadku zwolnień od obowiązku ewidencjonowania obrotów i podatku należnego za pomocą kas zastosowanie mają przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51 poz. 375). Zgodnie z § 3 ust.6 rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania (...) podatników rozpoczynających sprzedaż w 2006 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności, o której mowa w art.111 ust.1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty. W złożonym w dniu 08.2006 r. wniosku o wydanie postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego oświadczył Pan, że wykonuje wyłącznie usługi naprawy samochodów. Zgodnie z przepisem § 4 pkt 4 rozporządzenia obowiązkowi ewidencjonowania podlega dostawa silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Wobec powyższego Podatnik, prowadząc działalność gospodarczą, polegającą wyłącznie na świadczeniu usług naprawy samochodów, do chwili przekroczenia wymienionej powyżej kwoty obrotów nie ma obowiązku instalacji kasy fiskalnej. Jednak w przypadku, gdy Podatnik prowadząc warsztat samochodowy, dokonywać będzie dostawy części wymienionych w § 4 pkt 4 rozporządzenia, zwolnienie o którym mowa powyżej traci moc bez względu na wysokość obrotów.

Jednocześnie informuję, że stosownie do art.2 pkt 6 oraz art.8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary jaki i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług. Ponadto za prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania, co wiąże się ze zdefiniowaniem czynności oraz zaklasyfikowaniem jej do właściwego grupowania PKWiU, odpowiada podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji usług Podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art.14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14 b § 2).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj