Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZMA/4361-2/06/KKO
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZMA/4361-2/06/KKO
Data
2006.09.18


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż przedsiębiorstwa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przedsiębiorstwa podlega PCC wg stawki 1%, a podstawą opodatkowania jest cena sprzedaży przedsiębiorstwa ?


Strona zamierza sprzedać przedsiębiorstwo prowadzone w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Umowa zbycia obejmować będzie: nazwę przedsiębiorstwa, logo, prawa autorskie do projektów wdrożonych produktów, towary gotowe, urządzenia, umowy handlowe, prawo wynikające z umowy najmu, tajemnice przedsiębiorstwa, stronę internetową, numery telefonów, materiały reklamowe.

Zgodnie z przepisem art.1 ust.1 ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) umowa sprzedaży jest jedną z czynności cywilnoprawnych, które podlegają temu podatkowi.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem umowy sprzedaży będzie przedsiębiorstwo, które w rozumieniu art. 551 kc stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przedsiębiorstwo zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie, obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności: firmę, znaki towarowe, inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, księgi handlowe, nieruchomości, ruchomości należące do przedsiębiorstwa ( w tym produkty i materiały), patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, zobowiązania i obciążenia, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.

W świetle przepisów podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione w art. 1 ust. 1 lit. a ) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, między innymi umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Rzeczami w rozumieniu kc są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchome, czyli nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome.

Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo - zgodnie z art. 55kc - obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Poszczególne składniki przedsiębiorstwa, które jest sprzedawane, mogą być opodatkowane - stosownie do charakteru, jaki posiadają - według różnych stawek podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a) w związku z art. 7 ust.1 pkt. 1 lit.a i lit.b tej ustawy):

  • od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - stawka podatku wynosi 2%.
  • od umowy sprzedaży innych praw majątkowych - stawka podatku wynosi 1%

W tej sytuacji, gdy strony czynności cywilnoprawnej wyodrębnią w zawartej umowie sprzedaży składniki przedsiębiorstwa, wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sumą podatku obliczonego od wartości rynkowej, w stawce właściwej dla poszczególnych jego składników.
Przepis art.7 ust.3 ustawy stanowi, że podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli strony czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębniły wartości rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych praw.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w skład przedsiębiorstwa wchodzą prawa oraz rzeczy ruchome zatem stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wyniesie 1%.

Ponadto organ podatkowy zwraca uwagę na przepis art. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, iż podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego a nie, jak interpretuje przepis podatnik, cena sprzedaży przedsiębiorstwa.Na podstawie art.12 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy właściwym miejscowo organem od przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt. 1 jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy, a jeżeli jedynie zbywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospoltej Polskiej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) zbywcy.

.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj