Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.31/DGI/415/32/184/06/EM
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.31/DGI/415/32/184/06/EM
Data
2006.07.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy opłacanany czynsz za mieszkanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2006 r. (data wpływu 11.05.2006 r.), uzupełnionym w dniu 30.05.2006 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.05.2006 r. wystąpił Pan z wnioskiem, uzupełnionym w dniu 30.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że od marca br. wynajmuje Pan firmie lokal mieszkalny i opłaca podatki z tego tytułu wg skali podatkowej. Lokal ten jest Pana drugim mieszkaniem własnościowym hipotecznym, przeznaczonym wyłącznie na wynajem. W związku z powyższym ponosi Pan koszty, do których zalicza także czynsz (nazywany opłatą eksploatacyjną) opłacany do spółdzielni. W zaistniałej sytuacji prosi Pan o wyjaśnienie, czy opłacany czynsz może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z wynajmu. Pana zdaniem istnieje ścisły związek pomiędzy czynszem i wynajmowaniem lokalu, zatem stanowi on koszt uzyskania przychodu.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użyty w tym przepisie zwrot „w celu” oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty pozostające w bezpośrednim, jak i pośrednim związku z osiąganym przychodem, jeżeli podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów. Zakwalifikowanie wydatku do kosztów uzyskania przychodów musi przedstawiać logiczny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a źródłem przychodu, z którego uzyskiwano przychód.

Uzyskiwane przez Pana przychody z najmu lokalu stanowią przychód wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu w kwotach należnych, natomiast kosztami uzyskania przychodu będą wszelkie poniesione wydatki mające wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Wydatki poniesione przez wynajmującego na zapłatę czynszu wynajmowanego lokalu niewątpliwie mają związek z uzyskiwanym przychodem z tytułu najmu.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, że za koszt uzyskania przychodu można uznać odpowiednio udokumentowane koszty związane z wynajmem lokalu, w tym także czynsz opłacany do spółdzielni pod warunkiem, że wydatki te będą poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj