Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP/443-24/06/O/MW
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-24/06/O/MW
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
kaseta VHS
płyta DVD
podatek od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących dotyczy osób zajmujących się działalnością handlową, czy dotyczy też prowadzonej przez podatnika usługowej działalności gospodarczej polegającej na wideofilmowaniu uroczystości?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 07.09.2006r., a uzupełnionym pismem z dnia 18.09.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi usługową działalność gospodarczą - wideorejestracja. Świadczone usługi są rejestrowane na nośnikach DVD i VHS (płyty i kasety). Podatnik zarabia na filmowaniu a nie na sprzedaży. Działalność polega głównie na filmowaniu uroczystości weselnych na zlecenie osób fizycznych niebędących podmiotami gospodarczymi. Roczne obroty nie przekraczają kwoty 40 tys. zł. Ze względu na specyfikę pracy, w miesiącach od listopada do kwietnia jestem zmuszony zawieszać prowadzenie działalności, ponieważ brak w tym okresie zleceniodawców lub jest ich tak mało, że koszty przewyższyłyby dochód. Ponadto w tego typu działalności nie ma codziennych przychodów. Wpływy następują 3-5 razy w miesiącu.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących dotyczy osób zajmujących się działalnością handlową czy dotyczy też prowadzonej przez podatnika usługowej działalności gospodarczej.

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, iż w/w przepis dotyczy osób zajmujących się działalnością handlową i nie ma zastosowania do mojej pracy.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 111 ust. 1, ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 w/w ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia: może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Zgodnie z § 4 pkt 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz.375) zwolnień od obowiązku ewidencjonowania (...) nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów: przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Zastosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługi. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowią dostawy w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

W związku z powyższym stanem prawnym, stanowisko Pana uznaje się za prawidłowe, bowiem jak wynika z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego przedmiotem prowadzonej działalności jest wykonywanie usług wideorejestracji uroczystości, na które zamówienie otrzymuje Pan od indywidualnego odbiorcy. Świadczy Pan usługę nie dokonuje dostawy nagranych na wymienionych w §4 pkt. 7 rozporządzenia nośnikach, wartość nośnika na którym nagrano przebieg uroczystości wliczona jest w cenę usługi wideofilmowania.

Przepis § 4 pkt 7 w/w Rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych wyłącza od zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania dostawę nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Dlatego też świadcząc usługi nie jest Pan zobowiązany od dnia 01.09.2006r. (termin określony w § 13 rozporządzenia), do ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Jednocześnie tut. Organ podatkowy wyjaśnia, iż sprzedaż nagranych przez siebie, płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych podlega obowiązkowi rejestracji na kasie rejestrującej, gdyż tylko świadczenie usług podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj