Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII423/7/7/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII423/7/7/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Czy wydatek na usługi doradcze związane z przyznaniem dotacji z Unii Europejskiej zwiększy wartość środka trwałego, a w przypadku nie otrzymania dotacji podlegać będzie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów ?


W dniu 21.10.2005r. wpłynęło do tut. organu pismo, bez numeru, dotyczące m.in. w części interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 14 a § 4, ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 w/w przepisie, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka wystąpiła o dotację z Unii Europejskiej na zakup środka trwałego. W tym celu skorzystała z usług firmy doradczej, która m.in. przygotowała odpowiednie wnioski. Za tę usługę firma doradcza pobrała wynagrodzenie. Zdaniem Spółki, jeśli dotacja na zakup środka trwałego zostanie Spółce przyznana i środek ten zostanie zakupiony - wynagrodzenie za w/w usługi zwiększać będzie wartość początkową tego środka, stosownie do art. 16 g ust. 3 ustawy z dnia 15.02. 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś w przypadku nie otrzymania dotacji - podlegać będzie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Odnośnie usług doradczych, związanych z zakupem środka trwałego tut. organ wyjaśnia, co następuje:Zgodnie z treścią art. 16 g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty związane z zakupem środka trwałego, naliczone do dnia jego przekazania do używania stanowią element ceny nabycia środka trwałego, która jako wartość początkowa tego środka stanowi podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ponieważ katalog wydatków, które zawarto w w/w przepisie jest otwarty, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę sformułowania cyt. ,,w szczególności " do kosztów nabycia środka trwałego zaliczyć również należy np. wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilno - prawnych, prowizję pośrednika w obrocie nieruchomościami jak również inne uzasadnione wydatki, które wiążą się bezpośrednio z ich nabyciem. Wydatki związane bezpośrednio z nabyciem środków trwałych, stanowiące element ceny ich nabycia stanowią podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a zatem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku, gdy Spółka poniosła wydatki na zakup środka trwałego, a następnie część tych wydatków została jej zwrócona, to za wartość początkową tych środków trwałych Spóła przyjmie wszystkie poniesione przez nią wydatki na ten cel.W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze tut. organ wyjaśnia co następuje:Jeżeli podatnik ponosi wydatki związane z zakupem środków trwałych, które jego zdaniem nie wiążą się bezpośrednio z nabyciem tych środków, zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów wymaga wykazania i wiarygodnego udokumentowania związku tych wydatków z przychodami oraz racjonalnością z ekonomicznego punktu widzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w przypadku ponoszenia kosztów usług doradczych, niezależnie od celu ich świadczenia koniecznym jest posiadanie przez podatnika dokumentacji, z której wynika nie tylko związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ale również charakter tego związku. Z uwagi na powyższe, podatnik winien posiadać - niezależnie od prawidłowo sporządzonych dokumentów zakupu usług (np. faktura, rachunek, umowa) również dowody faktycznego świadczenia tych usług, umożliwiające szczegółowe określenie ich przedmiotu oraz zakresu. Organy podatkowe weryfikując zasadność włączenia danego wydatku do kosztów w rachunku podatkowym mają bowiem obowiązek dokonać oceny przedstawionych przez podatnika dowodów z punktu widzenia przepisów art. 15 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy, badając związek przyczynowo - skutkowy, zachodzący pomiędzy świadczeniem usług a uzyskanymi przychodami z uwzględnieniem zasady, że działalność gospodarcza podatnika winna być prowadzona z należytą starannością a więc ponoszone wydatki winny być racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia. Transakcji polegających na świadczeniu usług doradczych dotyczy również obowiązek, o którym mowa w art. 9 a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W każdym przypadku zaliczenia wydatku związanego z nabyciem usług doradczych do kosztów w rachunku podatkowym na podatniku podatku dochodowego od osób prawnych ciąży obowiązek posiadania właściwej dokumentacji uzasadniającej taką klasyfikację. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, wynika, iż Spółka poniosła koszty wynagrodzeń za usługi doradcze mając na celu uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej, przeznaczonej na zakup środka trwałego. W przekonaniu organu, w przedstawionym stanie faktycznym i biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy - wydatki na usługę firmy doradczej będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia w razie nie przyznania dotacji z Unii Europejskiej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj