Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
1411/PP/443-7/JC/06
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1411/PP/443-7/JC/06
Data
2006.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
kanalizacja
podwykonawstwo
roboty
stawki podatku
wodociągi


Pytanie podatnika
Od 01.02.1999r. prowadzę działalność gospodarczą o charakterze usługowym. W 2004r. przyjąłem do wykonania (jako podwykonawca) usługę od P.H.U. "XX" na wykonanie robót kanalizacyjnych i wodociągowych przy budynku mieszkalnym i ułożenie kostki brukowej przy budynku wielomieszkaniowym. Kostka brukowa była układana wokół budynku - od budynku do krawędzi chodnika, na terenie działki budowalnej. Inwestorem była Spółdzielnia Mieszkaniowa.Wystawiając fakturę za wykonaną usługę zastosowałem stawkę podatku VAT 7 % z uwagi na to, że uważałem iż roboty moje związane były z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.W związku z tym proszę o zajęcie stanowiska czy zastosowana przez mnie stawka podatku VAT jest prawidłowa.Nadmieniam, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak także nie ma kontroli skarbowej, ani nie ma postępowania przed sądem administracyjnym.Faktura na układanie kostki była wystawiona po wykonaniu prac za lipiec 2004r. Prace rozpoczęły sie pod koniec miesiąca maja 2004r.Moje zapytanie dotyczy jedynie wątpliwości dotyczących stawki VAT za przedmiotową usługę.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005) w związku z otrzymanym wnioskiem z dnia 22.08.2006 (data wpływu 23.08.2006) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

postanawia

1. uznać stanowisko podatnika w sprawie stawki podatku VAT za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22.08.2006 (data wpływu 23.08.2006) Pan XX XX zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim z zapytaniem dotyczącym prawidłowości stosowania stawki VAT na usługę ułożenia kostki brukowej przy budynku mieszkalnym.

Od 01.02.1999 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą o charakterze usługowym. W 2004 r. przyjął on do wykonania, jako podwykonawca, usługę na wykonanie robót kanalizacyjnych i wodociągowych przy budynku mieszkalnym oraz ułożenie kostki brukowej przy budynku wielomieszkaniowym. Kostka brukowa była układana wokół budynku - od budynku do krawędzi chodnika - na terenie działki budowlanej. Prace rozpoczęły się pod koniec miesiąca maja 2004 r. Inwestorem była Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Wystawiając fakturę za wykonaną usługę podatnik zastosował stawkę podatku 7% z uwagi na to, że uważał, iż roboty związane były z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przepis art. 146 ust. 2 i 3 w/w ustawy o VAT stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: 1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2) urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W myśl postanowień zawartych w art. 2 pkt. 12 w/w ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB jako:1.111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 2.112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,3.ex. 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Jednocześnie zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. Z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. W zakresie tej definicji zawiera się również budynek mieszkalny - art. 3 ust. 2a w/w ustawy prawo budowlane. W art. 3 ust. 9 w/w ustawy prawo budowlane zdefiniowano pojęcie urządzenia budowlanego, przez które należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Biorąc powyższe pod uwagę ułożenie kostki brukowej stanowiącej element infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, do dnia 31.12.2007 r. podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Podkreślenia wymaga jednakże okoliczność, iż przepis art. 146 w/w ustawy o VAT wskazuje, że stawka podatku 7% odnosi się do infrastruktury towarzyszącej wyłącznie budownictwu mieszkaniowemu. Tak więc w przypadku, gdy prowadzone roboty dotyczą nie tylko budynku mieszkalnego (o odpowiednim symbolu PKOB), ale również innych budynków z nim związanych (np. budynki gospodarcze, garaże), wtedy należy ustalić zakres w jakim związane są z budownictwem mieszkaniowym a w jakim zakresie z budownictwem pozostałym, a w konsekwencji - w jakim zakresie należy zastosować stawkę 7% , a w jakim - 22%. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj