Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-206/2/06/JP
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-206/2/06/JP
Data
2006.08.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów --> Delegacja ustawowa

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
prawo do odliczenia
samochód osobowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wymienionego we wniosku samochodu nie rodzi konsekwencji w postaci dokonania korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT w rozliczeniu za okres w którym nastąpiła sprzedaż?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy sprzedaż wymienionego we wniosku samochodu nie rodzi konsekwencji w postaci dokonania korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT w rozliczeniu za okres w którym nastąpiła sprzedaż?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w grudniu 2004r. Spółka zakupiła samochód osobowy wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, w rozliczeniu za grudzień 2004r. Spółka odliczyła 50% kwoty podatku naliczonego wykazanego na oryginale dokumentującej tą transakcję. Samochód stanowi środek trwały podlegający amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

W styczniu 2005r. samochód został rozbity, ale nie został oddany do naprawy z uwagi na jej nieopłacalność. Od momentu powstania szkody samochód, z racji tego, iż nie nadawał się do eksploatacji, nie był przez Podatnika użytkowany.

W kwietniu 2005r. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży wraku, do której zastosowano zwolnienie z podatku VAT przewidziane dla towarów używanych. W związku z faktem, iż Spółka wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, Podatnik nie dokonał korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT, w rozliczeniu za miesiąc w którym nastąpiła sprzedaż.

Podatnik stoi na stanowisku, iż Spółka nie ma obowiązku dokonywać korekty podatku naliczonego w związku ze zwolnieniem przedmiotowej sprzedaży z podatku VAT, gdyż w przypadku Spółki nie mają zastosowania przepisy dotyczące częściowego odliczania podatku oraz korekty podatku naliczonego zawarte w art. 90-91 ustawy o VAT, gdyż Podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane dające prawo do obniżenia podatku należnego.

Na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się z podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. W myśl natomiast art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się pozostałe towary (inne niż budynki lub budowle lub ich części), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Ze względu na fakt, że przedmiotowy samochód osobowy spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, jego dostawa podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie wyżej cytowanego § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl natomiast art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z powyższych unormowań wynika, iż w całości można odliczyć podatek naliczony który jest bezpośrednio związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Jednocześnie odliczenie podatku naliczonego może być częściowe tzn. w tej części w jakiej dane towary i usługi są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.

Wskazać należy, że w analizowanym przypadku z chwilą sprzedaży przedmiotowego samochodu nastąpiła zmiana sposobu jego wykorzystania tj. pierwotnie do momentu sprzedaży, był on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, natomiast z chwilą sprzedaży został wykorzystany do wykonania czynności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Zatem zaistniała okoliczność zmieniająca prawo Podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytego samochodu osobowego, która na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT rodzi obowiązek dokonania korekty pierwotnie odliczonej kwoty podatku naliczonego. W myśl bowiem w/w przepisu w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usług, przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. W myśl natomiast ust. 4 cyt. przepisu w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż - art. 91 ust. 5 ustawy o VAT. Na podstawie art. 91 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż w przypadku, gdy w okresie dokonywania korekty podatku naliczonego, będzie miała miejsce sprzedaż towarów i jednocześnie będzie to sprzedaż zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług. Zatem Podatnik zachowuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie, jednak tylko w części dotyczącej okresu wykorzystywania go na cele związane z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od momentu dokonania sprzedaży samochodu bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług, Podatnik stracił prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego 5-letniego okresu korekty.

Zatem powyższa korekta powinna zostać dokonana przez Podatnika jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty, w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu. Skoro Podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu i dokonał takiego obniżenia, po czym, z uwagi na zmianę przeznaczenia, prawo to zmieniło się, wówczas Spółka zobligowana jest do skorygowania odliczonej kwoty podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła zmiana jego przeznaczenia, tj. w miesiącu dokonania sprzedaży.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj