Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-206/1/06/JP
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-206/1/06/JP
Data
2006.08.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów --> Delegacja ustawowa

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
samochód
sprzedaż
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wyłączonego z eksploatacji samochodu osobowego, będącego w posiadaniu Spółki co najmniej pół roku, przy zakupie którego przysługiwało Podatnikowi prawo częściowego odliczenia podatku VAT, podlega zwolnieniu od podatku VAT przewidzianego dla towarów używanych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy sprzedaż wyłączonego z eksploatacji samochodu osobowego, będącego w posiadaniu Spółki co najmniej pół roku, przy zakupie którego przysługiwało Podatnikowi prawo częściowego odliczenia podatku VAT, podlega zwolnieniu od podatku VAT przewidzianego dla towarów używanych?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w grudniu 2004r. Spółka zakupiła samochód osobowy wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, w rozliczeniu za grudzień 2004r. Spółka odliczyła 50% kwoty podatku naliczonego wykazanego na oryginale dokumentującej tą transakcję. Samochód stanowi środek trwały podlegający amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

W styczniu 2005r. samochód został rozbity, ale nie został oddany do naprawy z uwagi na jej nieopłacalność. Od momentu powstania szkody samochód, z racji tego, iż nie nadawał się do eksploatacji, nie był przez Podatnika użytkowany.

W kwietniu 2006r. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży wraku, do której zastosowano zwolnienie z podatku VAT przewidziane dla towarów używanych.

Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż przedmiotowego samochodu podlega zwolnieniu z podatku VAT przewidzianego dla towarów używanych. Zdaniem Podatnika przedmiotowy samochód spełnia definicję towary używanego, zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż był on w posiadaniu Spółki przez okres co najmniej pół roku, a to przez ile godzin czy dni w trakcie tego okresu był fizycznie używany i w jaki sposób nie ma znaczenia.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się z podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. W myśl natomiast art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez towary używane rozumie się pozostałe towary (inne niż budynki lub budowle lub ich części), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zatem aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

- podatnikowi musi przysługiwać przy nabyciu dostarczanych samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT;

- dostarczane samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe muszą stanowić towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik niewątpliwie spełnia zarówno pierwszy jak i drugi z w/w warunków.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, że dostawa przedmiotowego samochodu osobowego korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj