Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-75/06
z 29 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-75/06
Data
2006.05.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi związane z nieruchomościami
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Spółdzielnia Budowlano - Mieszkaniowa świadczy usługi w zakresie prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zarządzania majątkiem własnym, które sklasyfikowała według PKWiU pod symbolem 70.32 - tj. usługi zarządzania nieruchomościami świadczone na zlecenie. W ramach świadczonych usług Spółdzielnia do końca 2005r. miała zawarte umowy z właścicielami lokali użytkowych, które opiewały na ogólną kwotę bez podziału na poszczególne obciążenia, w skład których wchodziły: opłata eksploatacyjna, opłata za gaz, wywóz nieczystości, reklama, remonty. Do ww. opłat Strona naliczała podatek VAT w wysokości 22%. Od początku 2006r. pobiera należności według stawek podatku od towarów i usług:opłata eksploatacyjna - 22%,centralne ogrzewanie - 22%, wywóz nieczystości - 7%, remonty - 22%, reklamy podświetlane znajdujące się na na elewacji budynku - 22%. We wniosku Spółdzielnia prosi o potwierdzenie prawidłowości ww. opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 23.03.2006r., uzupełnionym w dniu 08.04.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej stawki podatku VAT na poszczególne składniki czynszu pobierane od właścicieli lokali użytkowych

- stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23.03.2006r., uzupełnionym w dniu 08.04.2006r. (data wpływu do Urzędu: 11.04.2006r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Budowlano - Mieszkaniowa XXX świadczy usługi w zakresie prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zarządzania majątkiem własnym, które sklasyfikowała według PKWiU pod symbolem 70.32 - tj. usługi zarządzania nieruchomościami świadczone na zlecenie. W ramach świadczonych usług Spółdzielnia do końca 2005r. miała zawarte umowy z właścicielami lokali użytkowych, które opiewały na ogólną kwotę bez podziału na poszczególne obciążenia, w skład których wchodziły: opłata eksploatacyjna, opłata za gaz, wywóz nieczystości, reklama, remonty. Do ww. opłat Strona naliczała podatek VAT w wysokości 22%. Od początku 2006r. pobiera należności według stawek podatku od towarów i usług:opłata eksploatacyjna - 22%,centralne ogrzewanie - 22%, wywóz nieczystości - 7%, remonty - 22%, reklamy podświetlane znajdujące się na na elewacji budynku - 22%.

We wniosku Spółdzielnia prosi o potwierdzenie prawidłowości ww. opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: Aktem prawnym regulującym funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych jest ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Ustawa ta określa prawa i obowiązki członków spółdzielni a także zakres zarządu nieruchomościami stanowiącymi ich własność.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Uczestnictwo członków spółdzielni w wydatkach związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej przejawia się w obowiązku uiszczania comiesięcznych opłat związanych z eksploatacją użytkowanych nieruchomości. Wnoszone opłaty przeznacza się - zgodnie z art. 4 ust. 6 ww. ustawy - wyłącznie na cele określone w przepisie art. 4 czyli na pokrycie wydatków za czynności jakie na rzecz użytkowników lokali realizuje spółdzielnia.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 8 ust. 1 ustawy o VAT określono, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Stosownie do normy wyrażonej w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Odnosząc się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga wyjaśnia, że jeżeli Spółdzielnia obciąża użytkownika lokalu kosztami jego użytkowania, na które składają się takie elementy jak: opłata eksploatacyjna, opłata za centralne ogrzewanie, wywóz nieczystości, reklama czy remonty to zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami kwotę należną stanowi całość świadczenia - tj. koszty użytkowania lokalu stanowiące sumę wszystkich elementów składowych. Obrotem zatem będzie cała kwota, którą obciążany jest użytkownik lokalu pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje zatem całość świadczenia należnego od nabywcy. W myśl bowiem ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, brak jest podstaw do wyodrębnienia poszczególnych elementów, które się na tę usługę złożyły.

Reasumując usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi zawierające się w grupowaniu PKWiU 70.32 podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj