Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/92/06/JB
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/92/06/JB
Data
2006.08.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przeliczanie
przychody w walutach obcych
waluta obca
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy stosowanie kursu kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego transakcję sprzedaży nie narusza przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie przychodów określonych w art. 12 ust. 2 i kosztów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wyliczenia przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych w świetle odpowiednio art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) według kursów średnich z dnia poprzedzającego transakcję sprzedażyuznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 22.05.2006 r. (data wpływu 23.05.2006 r.) Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego poprzez określenie, czy stosowanie kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego transakcję sprzedaży nie narusza przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie przychodów określonych w art. 12 ust. 2 i kosztów, o których mowa art. 15 ust. 1. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ponad 80% produkcji jest sprzedawana za granicę. Większość wyrobów jest przez zagranicznych odbiorców bezpośrednio odbierana w firmie. Spółka do wyceny sprzedaży towaru przyjmuje i stosuje kurs średni Narodowego Banku Polskiego wyliczony i ogłoszony z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Spółka uzasadnia prowadzoną praktykę okolicznością, że kurs średni walut obcych ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski o różnych godzinach, a sprzedaż prowadzona jest na bieżąco w siedzibie Spółki przybyłemu do niej w danym dniu zagranicznemu odbiorcy. Ponadto system księgowy od razu przelicza kwoty na fakturach ujmowanych na bieżąco w ewidencji księgowej. Trudno jest wystawić fakturę z godziną wystawienia i jednocześnie nałożyć obowiązek by pracownik śledził moment ogłoszenia kursu.

Wg stanowiska Spółki, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony do przeliczenia zgodnie z przepisami ustawy kwot wyrażonych w walutach obcych wykazywanych w fakturze oraz zarachowania kosztów związanych ze sprzedażą można stosować kurs ostatnio wyliczony i ogłoszony, tj. kurs waluty obcej z poprzedniego dnia.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy  przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Stosownie do treści art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 (zdanie drugie) ww. ustawy koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jak wynika z powołanych przepisów art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przeliczenie na złote przychodów oraz kosztów w walutach obcych następuje po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z dnia - odpowiednio uzyskania przychodu lub poniesienia (zarachowania) kosztu.W stanie faktycznym opisanym we wniosku dniem uzyskania przychodu i równocześnie zarachowania kosztu związanego z tą sprzedażą jest dzień wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta odbierającego wyroby bezpośrednio w siedzibie firmy.Spółka do wyceny (w złotych) sprzedaży towarów prowadzonej w siedzibie przyjmuje i stosuje kurs średni NBP wyliczony i ogłoszony z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Stosowana praktyka narusza treść przepisów w/w ustawy, tj. art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1.W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych okoliczności przywołane przez Spółkę nie mogą mieć wpływu na prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj