Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/89/06/AT
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/89/06/AT
Data
2006.08.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członkowie rodzin
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy uznania wydatków poniesionych na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników z udziałem ich rodzin za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi stosownie do swojej właściwości na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z organizowaniem spotkań, imprez okolicznościowych dla pracowników z udziałem członków ich rodzin na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 17.05.2006 r. (data wpływu 19.05.2006 r.) " zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zorganizowanie imprez integracyjnych dla pracowników z udziałem członków ich rodzin na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka organizuje dla swoich pracowników imprezy integracyjne, na które zapraszani są również członkowie ich rodzin. Imprezy te finansowane są ze środków obrotowych i mają na celu poprawę atmosfery pracy oraz integrację pracowników. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wydatki poniesione w związku z organizacją imprez integracyjnych z udziałem członków rodzin pracowników będą kosztem podatkowym na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? Zdaniem wnioskodawcy wydatki na organizowanie imprez integracyjnych z udziałem członków rodzin pracowników stanowią koszty uzyskania przychodu, jako że wpływają na poprawę atmosfery pracy i przyczyniają się do wzrostu jakości pracy pracowników.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wydatki na rzecz pracowników generalnie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatki mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i z uzyskanymi przez pracodawcę przychodami. Natomiast wydatki ponoszone na integrację pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania jednostki i pozostają w pośrednim związku z osiągniętymi przez podatnika przychodami.Poniesiony wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie jeśli spełnia wymogi określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., tj. jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz ma związek z prowadzoną działalnością.
Uczestnictwo członków rodzin pracowników w organizowanych imprezach integracyjnych nie przyczynia się w sposób bezpośredni lub pośredni do osiągnięcia przychodów lub ich zwiększenia. W ocenie tutejszego organu podatkowego, stosownie do treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy, z kosztów uzyskania przychodów należy wyłączyć wszystkie wydatki poniesione na członków rodzin pracowników. Fakt dobrowolnego uczestnictwa członka rodziny w imprezach nie może wpływać na prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2006 r. - za nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj