Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-89/06
z 3 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-89/06
Data
2006.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
podwykonawstwo
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi konserwatorskie
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jakie stawki podatku VAT należy zastosować na usługi budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym ?


Wnioskiem z dnia 08.06.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym stawki podatku VAT na usługi budowlano - montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji wnioskodawca - firma B świadczy usługi budowlane w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11), polegające na wymianie stolarki okiennej, remoncie mieszkań, układaniu glazury..., na podstawie umów zawieranych ze zleceniodawcą. Wykonanie przedmiotowych usług Strona zamierza zlecić podwykonawcom. Podmiotem odpowiedzialnym za prawidłowe wykonanie usługi pozostaje usługodawca, który dostarcza podwykonawcom zakupione przez siebie materiały niezbędne do przeprowadzenia remontów.

W sytuacjach, o takim samym stanie faktycznym wnioskodawca zamierza także występować jako podwykonawca, przyjmując zlecenia od wykonawcy głównego.

Zdaniem Podatnika, w opisanym stanie faktycznym, zarówno w sytuacji, gdy wnioskodawca występuje jako wykonawca główny, jak i podwykonawca, za wykonaną usługę wystawia on dla kontrahenta fakturę VAT z wykazaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pod pojęciem usług, stosownie do art. 8 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie (...) nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z dyspozycją art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę treść powołanych norm prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż podstawową okolicznością przesądzającą o wysokości stawki VAT jest klasyfikacja statystyczna obiektu budowlanego, którego dotyczą dane roboty (opisane przez wnioskodawcę jako budowlane).

Niezależnie od tego, czy roboty wykonywane są bezpośrednio przez firmę podpisującą umowę ze zleceniodawcą, czy też przez podwykonawcę, stawka pozostaje ta sama, tj. w przypadku robót wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego - 7%.

Stawka ta powinna być wykazane zarówno w fakturach wystawionych przez podwykonawcę dla wykonawcy głównego, jak i w fakturach wystawionych przez wykonawcę głównego dla odbiorcy usługi (inwestora).

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż obowiązkiem świadczącego usługę jest zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do właściwego grupowania. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji PKWiU, czy PKOB Podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego, który dokona klasyfikacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj