Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PP-OIO/443-121/06/MS/87932
z 16 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PP-OIO/443-121/06/MS/87932
Data
2006.08.16



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
instalacja gazowa
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
  1. Czy nieodpłatne przekazanie klientowi na własność instalacji powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT?
  2. Jeżeli nie, to czy Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tą instalacją?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2006 r. bez numeru (data wpływu 15.05.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 17.07.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej:

  • opodatkowania przekazania kontrahentowi instalacji do rozprowadzania gazów technicznych jest nieprawidłowe,
  • możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tą instalacją jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.05.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono (doprecyzowano opis stanu faktycznego) pismem z dnia 17.07.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę.

Spółka jest wyłącznym dostawcą gazów osłonowych do klienta, z którym ma od 2003 roku podpisaną umowę na dostawę gazów w butlach oraz dzierżawę butli, palet i wiązek. Spółka zamontowała na gruncie klienta (w jego hali produkcyjnej, jednak w sposób umożliwiający demontaż) i następnie nieodpłatnie przekazała mu na własność instalację do rozprowadzania gazów osłonowych przy procesie spawania. Instalacja ta (przewody rurowe, punkty poboru) służy głównie poprawie bezpieczeństwa w zakładzie pracy oraz skróceniu czasu potrzebnego na obsługę pojedynczych butli.

Pytanie wnioskodawcy.

  1. Czy nieodpłatne przekazanie klientowi na własność instalacji powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT?
  2. Jeżeli nie, to czy Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tą instalacją?

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie.

Spółka uważa, że fakt zamontowania instalacji będzie miał wpływ na wielkość osiąganego przez nią przychodu z tytułu sprzedaży gazów. Skrócenie czasu potrzebnego na obsługę pojedynczych butli przyniesie efekt w postaci oszczędności dla Spółki. W związku z tym zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przekazanie instalacji jest związane z działalnością Spółki i nie podlega podatkowi VAT. Spółka ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z instalacją, ponieważ koszty nabycia instalacji można uznać za związane z opodatkowaną sprzedażą gazów.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Spółka z pewnością należy do tych podmiotów, przed którymi ich udziałowcy (właściciele) stawiają podstawowy cel, który można zdefiniować jako osiąganie jak największych wyników z prowadzonej działalności, a jedną z głównych miar realizacji tego celu jest zysk. Mając powyższe na uwadze uznać należy, że podmioty gospodarcze z zasady kierują swoje zasoby w takie rodzaje działalności, które przyczyniają się do realizacji celu organizacji. Konsekwentnie racjonalnie działająca jednostka gospodarcza powstrzymuje się przed wykonywaniem czynności, które w jej ocenie nie przyniosą jej korzyści.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę stwierdzić należy co następuje.

Przekazanie instalacji nie może być uznane za darowiznę. Ta w swej istocie ma na celu przysporzenie korzyści obdarowanemu kosztem darczyńcy. W rozpatrywanej sprawie Spółka wyraźnie stwierdza, że w związku z przekazaniem instalacji spodziewa się odniesienia wymiernych korzyści mierzonych m.in. zwiększonymi przychodami ze sprzedaży realizowanej na rzecz odbiorcy instalacji. Korzyści z przekazania instalacji są więc obopólne. W pełni racjonalne i uzasadnione jest założenie, że Spółka na współpracy z odbiorcą instalacji spodziewa się osiągnąć dodatni wynik (zysk) rozumiany jako różnica pomiędzy sumą przychodów a sumą wszystkich kosztów ich uzyskania (w tym kosztów instalacji). W takim razie to odbiorca, z czego jako podmiot gospodarczy zdawać musi sobie sprawę i na co się z pewnością godzi, zapłaci za instalację (poniesie koszt jej pozyskania). Nieodpłatność przekazania w rozpatrywanym przypadku należy rozumieć jedynie jako brak wymogu natychmiastowej i określonej kwotowo płatności. Nie oznacza to jednak, że dostawa taka może być uznana za dostawę nieodpłatną.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że przekazanie instalacji nastąpiło odpłatnie.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym stosownie do przytoczonych przepisów przekazanie instalacji należy uznać za odpłatną dostawę towarów.

Wobec powyższego stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w kwestii opodatkowania przekazania instalacji uznaje się za nieprawidłowe.

Odpowiadając na drugie pytania dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących wykonaniu instalacji należy stwierdzić co następuje.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.
Jak wykazano to powyżej przekazanie instalacji należy uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu. W związku z tym, mając na uwadze przytoczony powyżej przepis, Spółce przysługiwało prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z wykonaniem tej instalacji (oczywiście o ile nie występowały inne przesłanki ograniczające to prawo).
Wobec powyższego stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących wykonaniu instalacji uznaje się za prawidłowe.

P O U C Z E N I E

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj