Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-274/07/ZK
z 26 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-274/07/ZK
Data
2008.02.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
prowadzenie działalności gospodarczej
świadczenie usług
zgodność prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującą od 01.01.2007 r. definicją


Istota interpretacji
Czy czynności jakie podatniczka zamierza wykonywać na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług, mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą?



Wniosek ORD-IN 822 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani O., przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 26 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za pozarolniczą działalność gospodarczą, czynności jakie wnioskodawczyni będzie wykonywała na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie handlu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za pozarolniczą działalność gospodarczą, czynności jakie wnioskodawczyni będzie wykonywała na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie handlu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 01 września 2007r. wnioskodawczyni zgłosiła jednoosobową działalność gospodarczą.Podpisała umowę z firmą handlującą odzieżą na terenie całej Polski. Przedmiotem działalności jest działalność handlowa w zakresie działalności jej przedsiębiorstwa, ale w imieniu i na rzecz Zlecającego. Przez działalność handlową strony rozumieją:

  1. sprzedaż towarów, które zostały dopuszczone przez Zlecającego do sprzedaży w sieci detalicznej
  2. sprzedaż towarów przyjętych przez Zlecającego
  3. świadczenie płatnych lub bezpłatnych usług związanych ze sprzedażą towarów, obejmujących w szczególności poprawki krawieckie
  4. organizowanie dostaw oraz magazynowanie towarów.

W umowie określony jest też salon firmowy Zlecającego jako miejsce wykonywania powyższych czynności. Sprzedaż ewidencjonowana będzie przy użyciu kasy rejestrującej stanowiącej własność Zlecającego i po cenach przez niego ustalonych. Podatniczka prowadzi działalność zgodnie z umową pod ścisłym kierownictwem i nadzorem Zlecającego i zobowiązała się kierować placówką osobiście. Zgodnie z umową, w celu realizacji jej postanowień, ma zatrudnić pracowników we własnym imieniu. Zlecający nie ponosi wobec jej pracowników obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy. Zlecający, zgodnie z umową, uczestniczy jednak w procesie rekrutacyjnym.

Z umowy wynika również, że koszty związane z umową są pokrywane w następujący sposób:

  • Zlecający: czynsz i podatki od nieruchomości, naprawy i remonty, zakup urządzeń sklepowych, koszty reklamy i promocji, koszty dostaw towarów, koszty obsługi kart kredytowych i kart stałego klienta, koszty zużycia energii i wody, koszt opłat bankowych,
  • Zleceniobiorca (Agent): płace pracowników, ZUS, koszty BHP, koszt delegacji i diet, koszty biurowe i księgowości, sprzątanie, zakup środków czystości, koszty rozmów telefonicznych, korekty krawieckie.

Z tytułu realizacji umowy Zleceniobiorca (Agent) otrzymywać będzie stałe miesięczne wynagrodzenie oraz prowizję od wysokości obrotów.W umowie jest również zapis, że Zleceniobiorca (Agent) odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie szkody wyrządzone Zlecającemu lub osobom trzecim w związku z wykonywaniem, nienależytym wykonywaniem lub niewykonaniem postanowień umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody związane z realizacją wskazanej we wniosku umowy, są przychodami z działalności gospodarczej, a nie przychodami z działalności wykonywanej osobiście, czy też przychodami z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem...

Zdaniem wnioskodawczyni, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody związane z realizacją wskazanej we wniosku umowy, są przychodami z działalności gospodarczej, a nie przychodami z działalności wykonywanej osobiście, czy też przychodami z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, pod warunkiem, że czynności te nie spełniają łącznie następujących warunków:
    1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
    2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
    3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Czynności wykonywane w ramach wskazanej we wniosku umowy, są czynnościami określonymi w art. 5a pkt 6, nie spełniają warunków określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Zauważyć jednocześnie należy, iż ze złożonego wniosku bezpośrednio wynika, iż wskazana w nim umowa zawarta została w ramach prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie handlu.Czynności w ramach tej umowy wykonywane nie spełniają wszystkich warunków, o których mowa w art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zważywszy w szczególności, iż wnioskodawczyni odpowiada całym swoim majątkiem za szkody wyrządzone Zlecającemu lub osobom trzecim w związku z wykonywaniem, nienależytym wykonywaniem lub niewykonaniem postanowień umowy. Brak jest tym samym podstaw prawnych do zaliczenia uzyskanych w związku z zawarciem przedmiotowej umowy przychodów do innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj