Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-43/07/HZ
z 18 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-43/07/HZ
Data
2007.07.18



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
agent
eksport pośredni
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji, wystarczającymi dla uznania wywozu jako sprzedaży eksportowej oraz zastosowania stawki VAT w wysokości 0 % jest uzyskanie kopii karty nr. 3 dokumentu SAD potwierdzającej wywóz towarów poza Unię Europejską oraz dodatkowo kopii faktury sprzedażowej nabywcy dla dodatkowego potwierdzenia tożsamości towaru?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. o.o., - z dnia 20. 04. 2007r (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 2 pkt 8 lit.a i b, art. 5 ust. 1art. 7 ust. 1, art. 41 ust 4 , 6 i 11 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.). Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

W roku 2007 nasza firma - planuje dokonać sprzedaży na eksport, w formie tzw. eksportu pośredniego. Schemat takich transakcji będzie wyglądał następująco. Faktura sprzedaży VAT będzie wystawiana na nabywcę - podmiot z USA, nie będący zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na terytorium Unii Europejskiej. Nabywca z USA, działając poprzez swego agenta, będzie wystawiał fakturę na podmiot ukraiński, i na jej podstawie będzie dokonywał eksportu z terytorium Unii Europejskiej na Ukrainę (agent nabywcy z USA będzie wystawiał w imieniu nabywcy fakturę stanowiącą podstawę dokonania zgłoszenia eksportowego, na której sprzedającym będzie nabywca, a kupującym podmiot z poza unijny - podmiot ukraiński, będący na terenie swojego kraju importerem). Na dokumencie SAD wysyłającym będzie więc podmiot z USA, a odbiorcą podmiot z Ukrainy. Ponieważ eksport będzie dokonany na podstawie faktury wystawionej przez podmiot z USA na podmiot z Ukrainy, na dokumencie SAD będzie również przywołana, w ramach informacji dodatkowej, pierwotna faktura, wystawiona przez spółkę z o.o. na podmiot z USA.

Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:

Czy w opisanej sytuacji, wystarczającymi dla uznania wywozu jako sprzedaży eksportowej oraz zastosowania stawki VAT w wysokości 0 % jest uzyskanie kopii karty nr. 3 dokumentu SAD potwierdzającej wywóz towarów poza Unię Europejską oraz dodatkowo kopii faktury sprzedażowej nabywcy dla dodatkowego potwierdzenia tożsamości towaru?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej wyżej sytuacji, wystarczającymi dla uznania tego wywozu jako sprzedaży eksportowej oraz zastosowania stawki VAT w wysokości 0 % jest uzyskanie kopii karty nr 3 dokumentu SAD (z przywołanym w opisie numerem faktury sprzedażowej Wnioskodawcy), potwierdzającej wywóz towarów poza Unię Europejską oraz dodatkowo kopii faktury sprzedażowej nabywcy dla dodatkowego potwierdzenia tożsamości towaru.
Spółka powyższe wywodzi z treści przepisów zawartych w art. 2 ust.8 pkt b oraz 41 pkt 11 ustawy o VAT Zdaniem Spółki. stwierdzają one że przez eksport towarów rozumie się również potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust. l pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez: nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Przy czym podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0%, jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopie dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa wyżej, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. W opisanym przypadku tożsamość towaru będzie potwierdzało przywołanie, w ramach informacji dodatkowej dokumentu SAD, numeru faktury Wnioskodawcy oraz numeru listy pakunkowej. Dodatkowym potwierdzeniem będzie też faktura wystawiona przez nabywcę, na której będą wyszczególnione te same pozycje, co na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę dla nabywcy.

Ocena prawna podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2.eksport towarów;3.import towarów;4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;

Stosownie do przepisów art. 2 pkt 8 lit. a i lit. b cyt. wyżej ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:a.dostawcę lub na jego rzecz, lubb.nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.W przypadku opisanym przez podatnika polski eksporter sprzedaje towary podmiotowi zagranicznemu, który wywozi je poza terytorium Wspólnoty i dokonuje odprawy celnej we własnym imieniu. Mamy więc tu do czynienia z eksportem pośrednim. Z treści przepisu zawartego w art. 41 ust. 4 i ust.6 ustawy VAT wynika, iż w eksporcie towarów, o którym w art. 2 pkt. 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z art.41 ust. 11 w przypadku eksportu pośredniego (czyli gdy wywóz towarów dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu) ma zastosowanie stawka 0%, jeżeli tylko podatnik dokonujący dostawy (polski sprzedawca) przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym dokonał dostawy, posiadać będzie kopię dokumentu, w którym urząd celny potwierdził wywóz tych towarów. Z kopii tego dokumentu wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Jeżeli przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc, polski podatnik (dostawca) nie otrzyma kopii dokumentu potwierdzającego wywóz towarów przez nabywcę poza granice Wspólnoty - zastosuje krajową stawkę podatku. Zarówno w przypadku eksportu bezpośredniego jak i pośredniego otrzymanie kopii dokumentu potwierdzającego wywóz w terminie późniejszym uprawniać będzie podatnika do skorygowania rozliczenia za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument(art. 41 ust.9 ustawy )

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono formy takiego potwierdzenia.W związku z powyższym, zgodnie z definicją eksportu towarów określoną wart. 2 pkt 8 w/w ustawy, dla rozstrzygnięcia jaki dokument stanowi dowód potwierdzenia wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty należy odwołać się do przepisów celnych. Wywóz ostateczny towarów poza terytorium Wspólnoty regulują przepisy art. 161 ust 5 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dn. 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny oraz art. 788-796 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dn. 02 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 (Dz. Urz. WE L 253 z 11 października 1993r.).W myśl art. 793 ust. 2 ww. rozporządzenia Komisji (EWG), "urząd celny wyprowadzenia" oznacza:a) w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską ­urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach umowy przewozu w celu transportu do państwa trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe;b) w przypadku towarów wywożonych rurociągami i w przypadku energii elektrycznej ­ urząd wyznaczony przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się siedziba eksportera; c) w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych lit. a) i b) - ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty.Stosownie do art. 793 ust. 3 powołanego rozporządzenia, urząd celny wyprowadzenia upewnia się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi, oraz nadzoruje i potwierdza ich fizyczne wyjście, poświadczając odwrotną stronę egzemplarza 3. Poświadczenie stanowi pieczęć z nazwą urzędu i datą. Urząd celny wyprowadzenia zwraca egzemplarz 3 osobie, która przedstawiła egzemplarz, z zamiarem jego zwrotu, zgłaszającemu. Wobec powyższego aby uznać daną czynność za eksport towarów, muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:ma miejsce czynność określona w przepisach art. 7 ust. 1 pkt 1-4 w/w ustawy podatkowej,następnie, dochodzi do wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni)wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.z kopii dokumentu celnego wynikać musi tożsamość towaru towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu ( tzn. opis towarów na dokumentach celnych przedłożonych urzędowi celnemu musi odpowiadać opisowi towarów dostawczych przez eksportera zagranicznemu nabywcy w celu wywozu poza granice Unii )Niespełnienie jakiejkolwiek z wymienionych przesłanek powoduje, iż nie dochodzi do eksportu towarów w rozumieniu przepisów przywołanej ustawy podatkowej. Polski podatnik ma prawo w takim przypadku do zastosowania stawki 0% pod warunkiem,że posiada kopę dokumentu, w którym urząd celny potwierdził wywóz towarów ( art. 41 ust. 11 ustawy VAT ) z dokumentu tego musi jednak wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepisy nie wskazują przy tym, w jaki sposób należy potwierdzić tożsamość towarów.Z dokumentów SAD powinno jednak wynikać, że są to te same towary, które polski dostawca sprzedał . Jeżeli jest to możliwe, na dokumentach celnych powinny znaleźć się sygnatury lub kody eksportowanych towarów, które umieszczone były na fakturze, którą wystawił polski sprzedawca. Jeżeli towary oznaczone są tylko co do gatunku, w dokumencie SAD można zawrzeć odesłanie do faktury wystawionej przez dostawcę. Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Organu podatkowego stanowisko Spółki w tym zakresie jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj