Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/875/KDO/423/18/07/JL
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/875/KDO/423/18/07/JL
Data
2007.04.30



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przeliczanie
przychody w walutach obcych
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych, przychody i koszty wyrażone w walutach obcych przeliczane są dla celów podatkowych wg zasad określonych w art 12 ust 2 i art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy też według zasad określonych w art 30 ustawy o rachunkowości.


Postanowienie

Na podstawie art 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 7. 2005r Nr 8 póz. 60 z póżn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z miesiąca stycznia 2007r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie: - czy w przypadku wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych, przychody i koszty wyrażone w walutach obcych przeliczane są dla celów podatkowych wg zasad określonych w art 12 ust 2 i art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy też według zasad określonych w art 30 ustawy o rachunkowości.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Spółki podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny;

W związku ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych od dnia 01.01.2007r stosownie do art 9b ust. 1 podatnik ma prawo wyboru metody ustalania różnic kursowych. Spółka przyjęła metodą wynikającą z art 9b ust 1 pkt 2 updop. Stosując metodę bilansową ustalania różnic kursowych, przychody i poniesione koszty podatkowe wyrażone w walutach obcych przeliczane są na złote według kursów walut określonych w art 30 ustawy o rachunkowości.

Według stanowiska Spółki, w przypadku zastosowania metody ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości - dla potrzeb przeliczania przychodów i kosztów podatkowych wyrażonych w walutach obcych stosuje się kursy walut określone w art 30 ustawy o rachunkowości. Zasady określone w art 12 ust 2 i art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą tylko tych podatników, którzy wybrali podatkową metodę ustalania różnic kursowych na podstawie art 15a updop.

Mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcą stan faktyczny i obowiązujące od 01.01.2007r.przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia co następuje: Zgodnie z nowym art 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzonym od 01.01.2007r nowelizacją tej ustawy dokonaną ustawą z dnia 16 listopada 2006r (Dz. U. Nr 217, póz. 1589) - podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art 15a czyli według zasad podatkowych, albo na podstawie przepisów o rachunkowości. Podatnicy, którzy wybrali metodę ustalania różnic kursowych według zasad bilansowych, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych (art 9b ust 2 updop).

Odrębnym zagadnieniem jest sposób przeliczania dla celów podatkowych przychodów i kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych, określony odpowiednio w art 12 ust 2 i w art 15 ust l znowelizowanej ustawy.

Zasady wyceny przychodów i kosztów podatkowych określone w tych przepisach stosuje się niezależnie od wybranej przez podatnika metody ustalania różnic kursowych

Zgodnie z art 12 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodów poniesione w walutach obcych przelicza się stosowanie do art 15 ust 1 wyżej wymienionej ustawy, na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stanowisko Spółki, że zasady określone w art 12 ust 2 i art 15 ust 1 updop dotyczą tylko tych podatników, którzy wybrali metodę podatkowego ustalania różnic kursowych - jest nieprawidłowe, gdyż takich szczególnych uregulowań nie zawiera obowiązująca od 01.01.2007r znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. To, że Spółka wybrała metodę ustalania różnic kursowych w roku 2007 na podstawie przepisów o rachunkowości, nie oznacza, iż nie obowiązują ją zasady wyceny przychodów i kosztów uzyskania wyrażonych w walutach obcych określone w ustawie podatkowej. Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne postanowiono jak w sentencji postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj