Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-15/07
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-15/07
Data
2007.08.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
okres rozliczeniowy
usługi ciągłe
usługi edukacyjne


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług edukacyjnych tj. kursu językowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 01.06.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania przychodu w przypadku prowadzenia działalności w zakresie usług edukacyjnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią X stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych w zakresie usług edukacyjnych. W ramach działalności prowadzony jest kurs językowy, który trwa od dnia 01.04.2007 r. do dnia 30.06.2007 r. Kursanci są obowiązani dokonać wpłaty należności za kurs do dnia 20.04.2007 r. Należność za kurs jest określona kwotowo za cały kurs, nie ma ceny za poszczególne lekcje. Na potwierdzenie zapłaty uczestnicy kursu otrzymują dowód wpłaty KP. Firma nie jest podatnikiem VAT.

W dniu 01.06.2007 r. Pani X złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji z zapytaniem jaki jest moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kolejno wymienionych przypadkach tj. gdy:

1. kursant opłacił należność w terminie określonym w umowie (tj. do dnia 20 kwietnia 2007 r.);

2. kursant opłacił należność w następnym miesiącu np. w maju lub czerwcu 2007 r.;

3. kursant nie uiścił należności przed zakończeniem kursu.

Zdaniem Podatniczki przychód, w każdej z trzech wymienionych sytuacji, powstaje z dniem 30.06.2007 r. ponieważ usługa jest wykonywana w czasie. Stanowisko to Podatniczka opiera o brzmienie art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze nie rzadziej niż raz w roku.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem, w przedmiotowej sprawie ostatnim dniem okresu rozliczeniowego jest dzień 30.06.2006r tj. dzień zakończenia kursu.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje, iż zapis art. 14 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku, nie jest adekwatny do zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Fakt, że usługa jest wykonywana w czasie tj. w ciągu trzech kolejnych miesięcy, nie jest tożsamy z tym, że jest ona rozliczana w okresach rozliczeniowych, co dawałoby podstawy do zastosowania art. 14 ust. 1e ustawy przy ustalaniu momentu powstania przychodu. Do usług o charakterze ciągłym można zaliczyć wszelkie usługi świadczone w dłuższym okresie czasu, stale lub bezterminowo, a rozliczane cyklicznie np. miesięcznie czy kwartalnie. Wynikać to powinno ze szczegółowych zapisów umowy zawartej między stronami.

Według przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, świadczone usługi edukacyjne nie zachowują w/w dwóch podstawowych warunków tj. stałości i cykliczności, pozwalających na zaliczenie ich do usług o charakterze ciągłym ponieważ należność za usługę jest określona kwotowo za cały kurs, wpłata następuje jednorazowo i nie ma ceny za poszczególne lekcje- uznać więc należy że usługa, choć rozciągnięta w czasie, jest świadczona jednorazowo.

W związku z powyższym, celem ustalenia momentu powstania przychodu, należy zastosować art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu: „za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się (...) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności”
Niezależnie więc od tego, czy kursant opłacił należność w terminie określonym w umowie (tj. do dnia 20 kwietnia 2007 r.) czy też opłacił należność w miesiącu następnym np. w maju lub czerwcu 2007 r., a przed ukończeniem kursu językowego, przychód powstanie w dniu uregulowania należności.
Natomiast w sytuacji, gdy kursant nie uiścił należności przed zakończeniem kursu, przychód powstanie w dniu wykonania usługi -. w przedmiotowej sprawie będzie to dzień 30.06.2007 r.

Wobec powyższego, w ocenie tutejszego organu podatkowego, stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj