Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-113/08-2/RK
z 6 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-113/08-2/RK
Data
2008.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
błąd
faktura
faktura VAT
korekta
nota korygująca
rozporządzenie


Istota interpretacji
Stosownie do § 18 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, w wystawionej nocie korygującej, wpisuje się dane z faktury z błędem.Natomiast stosownie do § 18 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, jeśli powodem wystawienia noty korygującej jest pomyłka w nazwie, części adresu, lub numerze NIP nabywcy, to należy jako treść korygowaną i treść prawidłową wpisać dokładnie ten element, który zawierał błąd, czyli nazwę lub część adresu, lub numer NIP



Wniosek ORD-IN 414 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2008 r. (data wpływu 24.01.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie danych zawartych w nocie korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie danych zawartych w nocie korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jest podatnikiem podatku VAT czynnym, który wystawia i otrzymuje faktury VAT. W jednej z otrzymanych faktur VAT sprzedawca popełnił pomyłkę w jego adresie i zamiast napisać: ul. >>> 5 m 23, napisał ul. >>>5 m 24. Dane na fakturze, były napisane w następujący sposób:

Dla firmy X firma Y;

00--040 >>>i, ul. >>> 5 m.24;

W celu skorygowania pomyłki, Wnioskodawca wystawił notę korygującą, która zawierała wszystkie niezbędne informacje, o których mowa w § 18 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w poz.45.

Jeżeli chodzi o § 18 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w poz. 45 - to zgodnie z brzmieniem tego przepisu - w tej części noty zostały umieszczone błędne dane z faktury, do której została wystawiona nota korygująca - w następującej postaci:

Dla firmy X firma Y;

00--040 >>>i, ul. >>> 5 m.24;

Jeżeli chodzi o § 18 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w poz. 45 - to zgodnie z brzmieniem tego przepisu, ta część noty korygującej zawiera wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej - w następującej postaci:

  • treść korygowana: ul. >>> 5 m.24;
  • treść prawidłowa: ul. >>> 5 m.23.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wystawiając notę korygującą, w przypadku pomyłki w danych nabywcy należy w części noty korygującej dotyczącej danych zawartych na fakturze, której dotyczy nota korygująca - umieszczać dane nabywcy z błędem, czyli w takiej postaci w jakiej były one zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca...
  2. Czy wystawiając notę korygującą, w przypadku pomyłki w nazwie lub w części adresu, lub w numerze NIP nabywcy - należy w części noty korygującej, w której umieszcza się treść korygowaną i treść prawidłową - wskazywać dokładnie ten element, który zawierał pomyłkę, a więc nazwę lub część adresu, łub numer NIP...

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli chodzi o pytanie pierwsze to w przypadku pomyłki w danych nabywcy należy - w części noty korygującej, która zawiera dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, umieszczać: nazwę i adres nabywcy oraz jego numer NIP, w takiej postaci w jakiej występowały te dane w fakturze, do której jest wystawiana nota korygująca, a więc jeżeli w tych danych był zawarty błąd, to w wystawianej nocie korygującej te dane będą także zawierały taki sam błąd. Wynika to z brzmienia § 18 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w poz.45 - zgodnie, z którym nota korygująca ma zawierać dane sprzedawcy j nabywcy (nazwę, adres i NIP) zawarte w fakturze, której dotyczy - a więc dane te muszą być przedstawione w takiej samej postaci w jakiej były zawarte w pierwotnej fakturze - czyli z błędem.

Jeżeli chodzi o pytanie drugie, to Wnioskodawca uważa, że jeżeli powodem wystawienia noty korygującej jest pomyłka w nazwie lub części adresu, lub numerze NIP nabywcy, to należy jako treść korygowaną i treść prawidłową wpisać dokładnie ten element, który zawierał błąd - a więc nazwę lub część adresu, lub numer NIP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie § 18 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Stosownie do § 18 ust. 3 rozporządzenia, nota korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny i datę jej wystawienia;
  2. imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3;
  4. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

Zatem, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż stosownie do § 18 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, w wystawionej nocie korygującej, wpisał dane z faktury z błędem.

Prawidłowe jest również stanowisko Wnioskodawcy, iż stosownie do § 18 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, jeśli powodem wystawienia noty korygującej jest pomyłka w nazwie, części adresu, lub numerze NIP nabywcy, to należy jako treść korygowaną i treść prawidłową wpisać dokładnie ten element, który zawierał błąd, czyli nazwę lub część adresu, lub numer NIP.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj