Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-324/07-2/JK
z 1 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-324/07-2/JK
Data
2008.02.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dom letniskowy
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
potrzeby mieszkaniowe
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
Czy jeżeli w 2008 r. Wnioskodawczyni dokona odbioru technicznego postawionego domu i uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku nabędzie prawo do skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ?



Wniosek ORD-IN 343 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16.10.2007 r. (data wpływu 02.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych w ramach tzw. ulgi odsetkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

W dniu 24.03.2006 r. uzyskała Pani pozwolenie na budowę domu letniskowego na działkach 627/55 i 627/56. Projekt, na podstawie którego otrzymała Pani ww. pozwolenie również traktuje o domu letniskowym.

W maju 2006 r. rozpoczęła Pani budowę domu, która została zakończona w lipcu 2007 r.

Do chwili obecnej nie dokonała Pani odbioru technicznego.

Nadmieniła Pani, iż postawiony budynek spełnia wszelkie normy domu całorocznego. Posiada przyłącze wodno – kanalizacyjne, energii elektrycznej, jest podłączony do dwukomorowego szamba, posiada ogrzewanie kominkowe, jest ocieplony styropianem.

W wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego działka na której została zbudowany budynek mieszkalny oznaczona jest symbolem 10MR+VTL co oznacza zabudowę zagrodowo – letniskową.

Urząd Skarbowy, z którym Pani się rozlicza na podstawie zgromadzonych dochodów stwierdził, iż istnieją przesłanki celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych zbudowanego przez Panią domu, niezbędnego dla zwrotu podatku VAT na materiały budowlane.

W dniu 17.05.2006 r. zawarła Pani umowę kredytu hipotecznego z X Bank SA na 360 miesięcy.

Pragnie Pani dodać, iż ani Pani ani Pani małżonek nie korzystaliście z odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jeżeli w 2008 r. Wnioskodawczyni dokona odbioru technicznego postawionego domu i uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku nabędzie prawo do skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ...

Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli w 2008 r. uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku nabędzie Pani prawo do skorzystania z „ulgi odsetkowej”

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), odliczeniu od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawierał art. 26b ust. 2 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I tak zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 3 tej ustawy odliczenie to stosuje się, jeżeli inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzj o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.

Z powyższego zatem wyraźnie wynika, że ustawodawca wyłączył możliwość skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu w sytuacji, gdy budynek mieszkalny wybudowany zostanie na terenie o przeznaczeniu innym niż budownictwo mieszkaniowe.

Przy czym podkreślenia wymaga fakt, że uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługiwało podatnikom od 1 stycznia 2002 r., było przywilejem, z którego podatnicy mogli skorzystać jedynie w ściśle określonych przez ustawodawcę warunkach. Niedopełnienie natomiast któregokolwiek z nich powodowało, utratę możliwości korzystania z przedmiotowego odliczenia.

W przedstawianym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawczyni wskazała, że wybudowała dom letniskowy na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zagrodowo - letniskową.

Z wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego gminy wynika, iż przedmiotowe działki 627/56 i 627/55, na których wybudowano dom letniskowy ze względu na ustalenia planu stanowią działkę letniskową.

Wykładnia przepisów dotyczących wszelkiego rodzaju ulg i przywilejów podatkowych będących odstępstwem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania musi być wykładnią ścisłą, co (bez względu na okoliczności) wyłącza stosowanie interpretacji rozszerzającej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż warunek określony treścią art.26b ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie został w tym przypadku spełniony.

Tym samym przytaczane przez Wnioskodawczynię na potwierdzenie własnego stanowiska argumenty, że: budynek spełnia wszelki normy domu całorocznego, posiada przyłącze wodno – kanalizacyjne, energii elektrycznej, jest podłączony do dwukomorowego szamba, posiada ogrzewanie kominkowe, jest ocieplone styropianem nie może stanowić podstawy do uznania, że Wnioskodawczyni może skorzystać z przedmiotowej ulgi.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia również fakt, iż urząd skarbowy stwierdził, że istnieją przesłanki celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych zbudowanego domu niezbędnego dla zwrotu podatku VAT na materiały budowlane.

Należy zauważyć, że zarówno z definicji ustawowej budynku mieszkalnego (art. 2 pkt 1), jak i z dalszych przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr177, poz. 1468) określających warunki konieczne do ubiegania się o zwrot VAT przez osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z inwestycją polegającą na budowie budynku mieszkalnego, nie wynika, aby warunkiem dopuszczalności stosowania przedmiotowej ulgi było realizowanie budowy na terenach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu pod budownictwo mieszkaniowe. Ustawodawca nie wprowadził do ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przepisu analogicznego do zawartego w art. 26b ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależniającego stosowanie odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu od warunku budowy budynku mieszkalnego na terytorium przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni - wobec nie spełnienia wszystkich warunków określonych treścią art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie przysługuje prawo do odliczeń od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj