Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-163B/07/JK
z 8 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-163B/07/JK
Data
2008.02.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
lokal mieszkalny
sprzedaż środków trwałych
środek trwały


Istota interpretacji
Korekta podatku naliczonego od środka trwałego wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych w sytuacji gdy zostanie on sprzedany jako zwolniony z opodatkowania



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2007 r. (data wpływu 8 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego od mieszkania i wydatków na jego modernizację po dokonaniu jego zbycia - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony dnia 31 grudnia 2007 r., 9 stycznia 2008 r., 18 stycznia 2008 r., 21 stycznia 2008 r. i 23 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego od mieszkania i wydatków na jego modernizację po dokonaniu jego zbycia.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w zakresie wykonywania instalacji wentylacyjnych i centralnego ogrzewania. W lipcu 2006 r. Spółka zakupiła od dewelopera nowy lokal mieszkalny, wykończony w stopniu podstawowym, (o wartości 185.101,00zł brutto) w celu prowadzenia działalności gospodarczej z zamiarem jego przekwalifikowania na lokal użytkowy. Następnie zakupiono niezbędne materiały takie jak: drzwi, podłogi, żaluzje antywłamaniowe itp., w celu przeprowadzenia prac wykończeniowych. Wartość netto lokalu wzrosła o 25,5%. Od zakupionych materiałów podnoszących wartość lokalu jak również od nabycia mieszkania Spółka odliczyła podatek naliczony. W sierpniu 2007 r. przedmiotowy lokal został ujęty w ewidencji środków trwałych. Po wykonaniu prac mających na celu przystosowanie mieszkania dla potrzeb firmy Spółka rozpoczęła jego użytkowanie jako pomieszczenie biurowe (księgowość, marketing). W związku z brakiem zgody wspólnoty mieszkaniowej na przekwalifikowanie przedmiotowego mieszkania na lokal użytkowy Spółka w dniu 5 września 2007 r. dokonała jego sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jeżeli Spółka prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną, czy ma obowiązek dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego od nabytego lokalu mieszkalnego oraz od zakupionych materiałów podwyższających jego wartość początkową...


Zdaniem Wnioskodawcy Spółka nie musi dokonywać korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W rozumieniu art. 91 ust. 7 ustawy przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1 podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości – jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

W rozumieniu ust. 4 tego samego przepisu w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. W myśl art. 91 ust. 5 ustawy korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. Zgodnie z ust. 6 pkt 2 powołanego przepisu w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4 zostaną zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu – do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W wydanej dla Spółki interpretacji Ministra Finansów znak ITPP2/443-163A/07/JK dotyczącej opodatkowania wymienionego wyżej lokalu mieszkalnego wskazano, że jego dostawa jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika ponadto, że Spółka dokonała sprzedaży środka trwałego (który posiadała przez okres ok. jednego roku), przy czym przed rozpoczęciem jego użytkowania poczynione zostały nakłady zwiększające jego wartość. Spółka odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących zarówno zakupu samego mieszkania jak i poniesionych nakładów.

Należy zauważyć, że powołane wyżej regulacje prawne stosuje się odpowiednio w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od zakupionego towaru (środka trwałego), który wykorzystywano wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Z chwilą sprzedaży przedmiotowego lokalu jako korzystającego ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy nastąpiła zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji Spółka ma obowiązek skorygowania odpowiedniej części podatku naliczonego odliczonego z tytułu zakupu mieszkania, a także wydatków, które poniesiono w celu jego ulepszenia.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj