Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-31/07/HZ
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-31/07/HZ
Data
2007.06.22



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
biuro maklerskie
dostawa towarów
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
usługi zarządzania


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT zawarty na fakturze w opłacie za zarządzanie można odliczyć od podatku należnego w momencie otrzymania faktury lub w następnym miesiącu?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007r ( data wpływu do urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 2 ust.6, art .5 ust.1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art. 86 ust. 1, ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54,poz. 535 z poźn. zm.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan fatyczny jest następujący: Przedmiotem działalności Spółki nie jest inwestowanie w papiery wartościowe, jedynie inwestuje w instrumenty finansowe nadwyżkę swojego kapitału. Spółka w dniu 23.12 2005r. podpisała umowę o Zarządzaniu Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych z XXX , zgodnie z którą ponosi miesięczną opłatę za zarządzanie, czyli za obsługę przez biuro maklerskie w wysokości 2,80% rocznie. Biuro maklerskie potrąca gotówkę za wystawione faktury z konta AVISTA. Opłata ta jest obciążona podatkiem VAT i każdego miesiąca Spółka otrzymuje fakturę VAT odliczając wykazany podatek VAT na bieżąco tj. w miesiącu otrzymania faktury.

Pytanie Spółki dotyczy następującej kwestii:Czy podatek VAT zawarty na fakturze w opłacie za zarządzanie można odliczyć od podatku należnego w momencie otrzymania faktury lub w następnym miesiącu?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Spółka informuje, iż odlicza podatek naliczony zawarty w fakturach VAT wystawionych przez biuro maklerskie w miesiącu ich otrzymania, co Jej zdaniem jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2.eksport towarów;3.import towarów;4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów . W myśl art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel .

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 ust.6 tej ustawy . W myśl tego przepisu towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust 1 cyt. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tego podatku naliczonego z z czynnościami opodatkowanymi.

W art.86 ust.1 ustawy VAT określając tę zasadę wskazano, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane wymienione w wyżej przytoczonym art.5 ust.1 . Do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy w przypadku tym chodzi o czynności opodatkowane sensu stricto, tzn takie, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia z podatku. Reasumując podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni, a tym samym bezsporny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka inwestuje w instrumenty finansowe nadwyżkę swojego kapitału zlecając biuru maklerskiemu zarządzanie Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych ponosząc miesięczną opłatę za zarządzanie. Z tytułu powyższej usługi Spółka otrzymuje fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT. W opinii tut. organu podatkowego przy zakupie usług zarządzania Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w przedmiotowych fakturach . Koszty poniesione przy zarządzaniu indywidualnym portfelem instrumentów finansowychnie generują przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zysk nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług, określonym w w/w art. 5, jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie stanowi również dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8. ust. 1 w/w ustawy. W związku z tym nie ziszcza się warunek pozytywny do odliczenia podatku naliczonego określony w art 86 ust. 1 ustawy VAT jakim jest wykorzystywanie towaru - usługi do realizacji czynności opodatkowanych

W związku z tym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj